Lento Nedir?

Lento Nedir?: Yığma yapılarda pencere ve kapı türünden duvarda açılan boşlukların üzerine konulan yekpare taş ya da betonarme kütlelere lento denir

Lentolar, kagir yapılarda kapı pencere boşluklarının üzerlerini kapamak ve üstlerindeki yükleri yanlarındaki mesnetlere iletmek üzere ahşap, taş, beton veya betonarmeden yapılan elemanlardır. Biz betonarme lentoları ve içindeki donatıları ele alacağız.

lento uygulaması

Yığma yapılarda sadece kapı ve pencere üstünü kapatmak için lento yapılır. Bu lento için de lento donatısı kullanılır.
Lentoların görevleri; duvar örülürken bırakılan kapı-pencere vb. gibi boşlukların üzerine duvarın tekrar örülebilmesini sağlamaktır


» Lento Donatısı

Betonarme lento demiri bir önceki yazımda bahsettiğim Hatıl ile hemen hemen aynı betonarme sisteme ve içerisinde kullanılan demir çap ve boylarıyla eşdeğerdir. Ku

lento donatısı

  • Lentolarda da hatıllarda kullanılan demir aynen kullanılır.
  • Kapı ve pencere boşluklarının büyük olması durumunda lento içerisine pilye demiri konulur.
  • 20 cm ara ile konulan etriyeler içine alt ve üst donatı yerleştirilerek bağlanır.
  • Normal daire kapı ve pencerelerinin üzerine yapılan lentolarda pilye demirine ve etriyeye gerek yoktur.
  • Bu tarz lentoların yapımında metal kalıplar kullanılır ve demirler lento yapımı esnasında kalıp içerisine yerleştirilir

» Gazbeton Lento

gazbeton lento

Gazbeton Lentolar; Günümüzün en iyi firmalarından olan Ytong tarafından imal edilmiştir.
Tuğla ile örülmüş bir duvar içerisine açılmış; Pencere veya kapı boşluklarının üzerinde, kullanımı kolay ve pratik bir uygulamadır.
Çelik ve betonarme lentolara göre daha az dayanımı olsa da günümüzde maliyet ve işçilik olarak kolay oldugundan dolayı tercih edilmektedir.


» Lento Ölçüleri

Lento ölçüleri ve hesabıyla pek fazla teknik bilgi internet paylaşılmamış fakat Ytong Lento kataloğunda; Bırakılan Kapı / Pencere boşlukları üzerinde kullanılması gereken lento ölçüleri, bindirme payları ve malzeme kalınlığı verilmiştir.

lento ölçüleri


» Lento Projesi

lento projesi

Lentoların çizimini yapmak için gerekli araç gereci tamamladıktan sonra çizime başlarız. Burada en çok dikkat edilmesi gerekli husus lentonun boyudur.

Lento üzerini kapatacağı boşluk uzunluğundan büyük olacaktır.
Pencere veya kapı boşluğunun her iki yanından yapıldığı yerin duvar kalınlığı mesafesi kadar yan duvarlara bindirilir. Dolayısıyla lento uzunluğu, boşluk uzunluğu ile birlikte iki duvar kalınlığının toplamı kadardır.
Duvar kalınlığı (d),
boşluk uzunluğu (B) dersek
lento uzunluğu (L), (B+2d) olmalıdır (L=B+2d)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu