Asansör Plan ve Kesit çizimleri

asansör plan ve kesit dwg

Asansör Plan ve Kesit dwg: Zemin kotundan itibaren kat adedi 4’ten fazla olan yapılar ile bodrumda iskân edilen katlarla birlikte 5 ve daha fazla katlı yapılarda bodrumdan başlayan ve giriş dahil tüm katlara hizmet veren asansör yapılması zorunludur. Yapı sahibince istenirse daha az katlı yapılarda da asansör yapılır.

Asansör kabininin dar kenarı 1.20 m ve alanı 1.80 metrekareden, kapı genişliği ise 0.90 m’den az olamaz. Asansör önü sahanlık genişliği, asansör kapısı sürgülü ise en az 1.20 m, asansör kapısı dışa açılan kapı ise en az 1.50 m olmalıdır.

asansör kesit ve plan çizimiDosya Türü ;  Autocad .dwg

İçerik: Asansör plan ve kesit çizimi


Tefriş Kütüphanesi: ⏬ Asansör Dwg

Kategori: İç Mekan , Ulaşım Araçları

Binalarda usulüne göre asansör yapılmış olması, bu yönetmelikte belirtilen şekil veölçülerde merdiven yapılması şartını kaldırmaz. Asansörün yapılması ve işletilmesi ile ilgili hususlarda yukarıdaki hükümler de dikkate alınarak, 20.12.1995 tarihli ve 22499 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan “Asansör Yönetmeliği” ve “Türk Standartları Enstitüsü” standartları hükümlerine uyulur.

Korkulukların; balkon ve teras etrafında, 5’ten fazla basamağı bulunan açık merdivenlerde, kotu 0.90 m’den az olan pencere boşluklarında, döşeme kotundan itibaren en az 0.90 m yüksekliğe kadar, fenni icaplara uygun olarak yapılması mecburidir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu