Dünyanın En Saçma Binası

Siteme Ünlü Mimarlar ve Tasarımları hakkında yazı yazmak isterken denk geldiğim bir olayı üzücü bir şekilde anlatmak istiyorum. Dünyanın en saçma binasına denk geldim ve bu bina Türkiye de bulunmakta.

1994 yılında hizmete giren ve belediye tarafından kullanılan bu bine 19 kattan oluşuyor ve içerisinde toplam 90 adet dükkan ve ofis bulunmakta. Dünyanın en saçma binası; Kahramanmaraş da buluyor ve Belediye Binası olarak kullanılıyor.

dünyanın en saçma binası

Maraş’ın Trabzon caddesinde bulunan ve halen İl Özel İdaresi olarak kullanılan bu bina Google aramalarında “Dünyanın En Saçma Binası” aramasında çıkıyor ve tarihe geçmiş ilginç mi desem, anlamsız mı desem ne diyeceğimi bilemediğim bu bine “Sarı Bina” olarak biliniyor.

Dünyanın En Saçma Binası yazarak; Google maps üzerineden harita araması yaptığınızda aşağıdaki Google Maps Haritalar çıkıyor ne yazik ki şaka değil bu 🙁

google haritalar dünyanın en saçma binası

Sen Belediye binasısın, kendine gel! 🙂

Bilir kişi olarak Mimari bir yorum yapacak kadar bilgi birikimim yok fakat genel olarak bakılırsa “Lego, Oyuncak” anımsatan bir görünüşü var.

Mimari tasarım yapılırken bir esin kaynağı, bir fikir olur fakat belediye binası olarak kullanılan bu yapı için, bunu yapan mimar “Lego, Yapbozdan” esinlendim diyemez! kendine gel!

Renk uyumları oldukça berbat, Kırmızı, sarı ve mavi. Soğuk ve sıcak renklerinin kötü bir şekilde kullanıma örnek bir tasarım.

dünyanın en saçma binası kabul edilen kahramanmaraş da ki tasarım

19 katta oluşuyor ve bu yapı’nın sadece 5 katının tamamı kullanılıyor. Yani ilk 13 katı boş bırakılmış diyebiliriz. Oysaki Maraş’ın göbeğinde bulunan bu dünyanın en saçma binası; Dükkan, ofis, avm olarak değerlendirilebilirken boş geçilmiş.

Silüet mimaride çok önemlidir. Yani Mimarlar bir yere proje çizerken öyle gelişi güzel bir tasarım yapamazlar. Çevresinde maksimum 6 kat yükseklikte binalar varken 19 katlı bir bina yapmanın mantığı nedir? Kabak gibi ortada!

Bİna Yıkılacak

Kahramanmaraşlılara göre şehrin simgesi, ama google’a göre dünyanın en saçma yapısı seçilen bu bina; 2019 yılının son aylarında yapılan açıklamaya göre; 2 bin 110 metrekare alana kurulan Sarı Bina için yıkılma kararı alındı. Yıl 2020 oldu hala yerinde duruyor ama 🙂 bakalım neler olacak.

Bu saçma tasarım hakkında düşüncelerim bu şekilde, sizde aşağıdaki mesaj panelini kullanarak “Dünyanın en saçma binası” olarak kabul edilen bu yapı hakkında yorumlarınızı yazabilirsiniz veya buraya tıklayarak » Barcelona da bulunan La Sagrada Familia Kilisesi yazımı okuyabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu