Sırlarla donatılmış bir yapıt: “La Sagrada Familia”

Barselona’yı merak edenler için şehrin en iyi caddelerinden birisi olan “Carrer de Mallorca” da Mimar Antoni Gaudí‘nin esintileriyle donatılmış binalar arasında yer alan, Roma Katolik kilisesidir. İspanya’nın en çok ziyaret edilen “La Sagrada Familia” Kilisesi çeşitli gizem ve sırları vardır. Bu yazımdan elimden geldiği kadar sizlere rehberlik yapmaya çalışacağım 🙂

barcelona la sagrada familia

1882 yılında yapımına başlanan bu katedral‘e 1883 yılında Gaudi katılıyor – ta ki 1926 yılına, ölünceye dek. O zamanlardan günümüze kadar inşaa’sı devam eden ve Gaudi’nin çalışmalarına sadık kalınarak 2026 yılında tamamen bitmesi planlanmaktadır.

4 farklı cephe ve 4 farklı anlam

Bitmeyen Kilise olarak anılan bu yapıt “Kutsal Aile” anlamına gelmektedir. İncil’de Hz.İsa adına ne anlatılıyorsa; katedralin her cephesinde işlenen figürler ile İsa’nın hayatı ve 4 farklı anlam barındıran “Doğum” “Çile” “Zafer” ve “Cennet” anlatılıyor.

barcelona kilise kuleleri

Katedralin dört bir cephesinde 12 farklı kule bulunmaktadır ve bu kulelerin anlamı Hz.İsa’nın 12 avarisini temsil ediyor.
Kulelerin tam ortasında; İncil kitabının yazarlarını temsil eden 4 kule daha yer almaktadır.
17. Kule Hz.Meryem temsil ederken,
18. ve en yüksek kule ise Hz.İsa’yı temsil etmektedir.

Doğum Cephesi

Yapının Kuzey Doğu cephesinde İsa’nın doğumunu anlatan, sembolik bir Gün Doğumunu anlatmaktadır. Bu cephe aynı zamanda “Yaratılışı” ifade etmekte, Doğa ve Yaşamın yaratılışıyla ilgili unsurlar yer almaktadır.

Doğum cephesinde yer alan figürler; İnanç, Yardımseverlik, ve umut’u temsil etmektedir. Cephenin genelinde Hz.İsa’nın doğumunu ve çocukluğunu anlatan sahneler yer almaktadır.

Çile Cephesi

Gaudi’nin ölümünden sonra; Heykeltraş ve Ressam olan “Josep Maria Subirachs” tarafından tamamlanan Çile Cephesi.

Yapının sırlarından birisi Gaudi’nin reenkarnasyona inanması ve ölümünden tam 9 ay 1 gün sonra Josep Maria Subirachs’in doğması… Yeniden doğuşa inann Gaudi’nin başka bir beden de şekil bulmuş hali olarak anılan Josep; Yapının Çile cephesini tamamlıyor.

Batı Cephesi

La Sagrada Familia batı cephesi görünüşü
Batı cephesi doğal objelerle tamamlanmıştır. Batı cephesi güneşin batması, güneşin batmasıyla günün kararması ve Hz. İsa’nın ölümü anlamına gelmektedir. Kullanılan heykel yüzlerinde herkezin yüz ifadesi aynıdır. Burada anlatılan tema ölümdür ve Hz.İsa’nın ölümüne kim daha üzgün olduğu belirli olmasın diye çizgiler daha sert ve keskin kullanılmıştır.

  • La Sagrada Familia ne zaman bitecek?

1882 yılında Antoni Gaudi tarafından yapımına başlanan bu katedral 2026 yılında tamamlanması bekleniyor fakat bana kalırsa bitirmeyecekler. Yani bu yapıt böyle sonlandırılmak istenmeyecektir ve bu süre uzatılarak ( bilerek ) ilgi ve gizemini korumaya devam edecektir.

  • Sagrada Familiayı inşa eden ispanyol mimar kimdir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu