Döşeme Detayları

Döşeme inşası genelde çok katmanlı olup; kullanım katmanı ( kaplama ) , şap ( gerektiğinde alt konstrüksiyon), ayrıcı, yalıtıcı ve ısı yalıtımı katmanlarından oluşur.


Münferit katmanların türü, düzenlenmesi ve kalınlığı; ısı, ses ve nem ( üst yüzeyden suyun girmesine karşı) yalıtımı ile ilgili gereksinimlere bağlıdır.

  1. Yapıştırma şap
  2. Ayırıcı katman üzerine şap
  3. Yüzey şap olarak uygulanır.

Burada çimento şapı, anidrit ve anhidrit-sıva şap, dökme asfalt ve kuru şaplar birbirinden ayrılır.

Şap türlerinin yük taşıma kapasiteleri, şapın kalınlık ve malzemesine be ayrıca diğer katmanların ( örneğin yalıtım ) yük taşıma kapasitesine bağlıdır. Dikkat edilecek diğer nokta da çalışma derzlerinin düzenlenmesidir.

Döşeme Sistem Detayı


Hazır şaplarKısa uygulama süresi ilem kazanır; solid presli ahşap paneller ( örn: sunta) alçı elyafı ve özellikle de alçıpandan üretilirler. Yalıtım panelleri veya kuru dolgu üzerine yüzer şekiller serilir

Ahşap Döşeme Taramaları

Parkeler; parke çukurları, mozaik parke, laminat-tabla parke ve masif parke olarak sunulmaktadır.


Üst katman ceviz veya diğer ahşap parke kaplamalarından oluşur. Parke zemin ahşap türleri: Alman Kızılçamı/köknarı. Yuvalı-Kinişli parkeler: Kuzey kızılçamı/köknarı, Amerikan kızılçamı, çıralı çam parkeleri.

Ahşap blok kaplama kütükten üretilir ( dörtgen veya yuvarlak) ve kaba beton üzerine döşenir.

Zemin kaplamaları

Doğal taş kaplamalar; Kireçtaşı ( Solnhofer) şist ve kımtaşı plakları kaba yonu olarak döşenebilirler.

Kesilmiş taşlar, mermer, kumtaşı ve tüm püskürük kayaçların kolay işlenir yüzeyleri vardır. Döşeme işlemi harç yatağına, ya da şap üstüne yapılır.

  • Mozaik Kaplamalar farklı renklerdeki taşlardan oluşur. Malzeme; Cam, seramik veya doğal taştır ve çimento harcıyla yapıştırılırlar.
  • Seramik zemin kaplamaları; Pişmiş toprak, zemin, mozaik ve sinter kaplamaları pişirme işlemiyle içine artık neredeyse hiç su almayan çömlek kırıklarıdır. Bu nedenle donmaya ve sınırlı olarak asitlere dayanıklı olup, mekanik aşınmaları düşük olsa da, ancak yağa dayanıklı değillerdir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu