Mutfak

Mutfak, Konut içerisinde bir çalışma yeri olmakla beraber, diğer konut mekanlarıyla kurduğu çok çeşitli bağlantısı ile önemli bir yaşam alanı ve ev sakinleri ile misafirlerin buluşma noktasıdır.

Mutfak Yükseklik Ölçüleri

Mutfak tasarımı yaparken, alan içerisinde kullanılan; Dolap, Evye gibi araçların yükseklikleri kullanım amaçlarına göre belirlenir. Aşağıda paylaşılan bilgiler DİN EN 1166 kapsamında mutfak mobilyalarının koordinasyon ölçüleri baz alınarak yazılmıştır.

Genel olarak mutfakların planlanmasında hareket alanarı için DIN 18040 ( bariyersiz konutlar ) esas alınmalıdır.

mutfak ölçüleri

  • Mutfak çalışma alanlarının yüksekliği kullanıcının vücut ölçüleriyle uyumlu ve 85 ile 95 cm arasında olmalıdır. Mutfak işlerinde genel olarak bedenin düzgün duruşuna ve çalışma alanının iyi aydınlatılmasına dikkat edilmelidir.
  • Dolap ve diğer eşyaların tasarım ve yerleşiminde; Mutfak işinin kolaylaştırılması için çalışma alanlarının amaca uygun düzenlenmesine özen gösterilmelidir.

Mutfak tezgahı ve alt dolapları, Bulaşık makinesı gibi sık kullanılan mutfak araçlarının yerden yükseliği 85 cm olmalıdır.

Mutfak Araç Ölçüleri

Yukarıda yer alan resim üzerinden diğer araçların yükseklik ölçülerine ulaşabilirsiniz. Bunun dışında; Buzdolabı, Tezgah, Ocak, Evye, Fırın gibi araçların kaplayacağı alanların Genişlik/Derinlik bilgileri (DİN 1116’ya göre ) aşağıdaki gibidir.

  • Bir mutfağın yeterli hareket alanı sağlamak adına; Mutfak gereçleri ve mobilyaların kullanımı için mutfak tezhahları arasında 1,50 m ( min 1,20 m ) boş hareket alanı gerekir.
  • Hareket alanının her köşesinde genel olarak mutfak araçlarının çoğu 60 cm’lik derinlikte ve Mutfak genişliği  2,70 m ( min 2,40 m ) olmalıdır.

Mutfak Dekorasyonu ve Örneklerinin yer aldığı yazımızı okumak için buraya tıklayınız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu