Taş Duvar Malzemeleri

Suni taştan örme duvarlar için piyasada pek çok farklı biçim, büyüklük ve nitelikte taş bulunmaktadır.

Dolu tuğlaların yanında delikli tuğlalar, kireç taşı tuğlaları, gaz beton tuğlalar ve hafif beton briketler de kullanılır. Taş format ölçüleri genelde normal formatın (NF) ve ince formatın (DF) çeşitlendirilmesiyle oluşur.

  • Dış duvar konstrüksiyonları

Tek kabuklu dış duvarlar ısı yalıtımı konusundaki yüksek şartlardan dolayı, yüksek yalıtımlı yapı malzemeleri ( örn Büyük formatlı gaz beton tuğlalar), özel ısı yalıtım harçları ve sıvaları ile ekonomik olarak üretilebilirler.

yıgma duvar


Donmaya dayanıklı olmayan tuğlalar kullanılacaksa dış sıva veya başka bir aşınmaya karşı korunma önlemi alınmalıdır.

  • Ek ısı yalıtımlı tek kabuklu duvarlar

En sık kullanılan duvar seçeneğidir.

duvarlarda ısı yalıtımı
Duvarın kalınlığını statik olarak gerekli olan ölçüye indirme ve ısı yalıtımını ısı yalıtım malzemesinin kalınlığı ile sağlanması olanağını sunarlar (dış yalıtım, iç yalıtım)

  • Çift Kabuklu duvarlar

İç tarafta taşıyıcı bir duvar ile dış tarafta olup, yük taşımayan masif koruyucu kabuktan oluşur. Genelde (havalandırılmamış) boşluklu duvar yalıtımı veya hava katmanı ve ısı yalıtımı ile birlikte uygulanırlar. Hava katmanı veya arada yer alan sıva katmanı ile de uygulamak mümkündür.

yığma duvar
Duvar katmanları paslanmaz çelik tel ankraj ile baglanır.

Hava katmanının kalınlığı en az 40 mm’dir. Dış kabukta düşey genleşme derzleri bulunmalıdır. Kabuk üstten ve alttan havalandırma açıklıkları ile düşünülmelidir ( örn: Açık bağ derzleri) ki, bu durumda alttaki derzler su tahliyesi vazifesi görürler.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu