Mimari WC / Tuvalet Projesi nasıl çizilir?

Tuvalet plan çizimi yaparken dikkat etmeniz gereken bir kaç önemli madde bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi Tefriş yerleşimi, Kapı açılış yönü, Havalandırma bacası veya pencere yerleşimi gibi konulardan bahsedeceğiz.

Bunun dışında engelli tuvalet çizimini anlatıp son olarak bu projelerin Autocad .dwg dosyalarını paylaşacağım. Tuvalet projesi çizimini tam olarak anlamanız için biraz detaya girerek anlatacağım. İlk olarak Lavabo, Klozet gibi tefrişlerin ölçüleri ile başlayalım.

tuvalet projesi

Plan Çözümleri

Tuvalet plan çözümü yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli maddeleri sıralamak gerekirse;

  • Havalandırma: Tuvalet için, içerideki hava sirkülasyonunu sağlamak adına kesinlikle bir havalandırma kanalı veya pencere konulması gerekmektedir.
    Eğer tuvaletiniz dış cepheye bakıyor ise havalandırma bacası koymanıza gerek yok, direk dış cephe duvarına 50cm x 50cm pencere koymanız yeterli olacaktır.
  • Tefriş Yerleşimi: Bir diğer nokta ise Klozet, Lavabo veya duş alanı yerleşimleri. Tuvalet kapısını açıp içeriye giren bir kişi Klozet ve Duş alanını direk olarak görmemesi gerekmektedir.
    Yani tuvalet kapısını açtığımızda karşımıza ilk olarak Lavabo/El yıkama kısmının görünmesi gerekmektedir.
  • Kapı ölçüsü: Tuvalet kapı ölçüsü standardı 80cm’dir. Büyük projelerde yani 8m2 bir tuvalet/banyo alanınız var ise en fazla 90cm kapı genişliği kullanabilirsiniz.
    Kapı kotlaması K1 80/210 şeklindedir ve bu kodlama Kapı Çiziminde yer alan Kapı kanadı içerisinde yerleştirilmesi gerekmektedir.

Şuan için aklıma gelen en önemli ve kesinlikle dikkat edilmesi gereken noktalar Havalandırma, Tefriş Yerleşimi ve kapı çizimidir.

Tuvalet Planları

Tuvalet planları, Banyo plan örnekleri ve Autocad .dwg hazır tefriş çizimlerine ihtiyacı olan arkadaşlar için; Bir önceki Banyo ve Wc Panları yazım içerisinde aşağıdaki Wc ve Banyo plan çizimlerini indirebilirler.

tuvalet banyo plan

Engelli Tuvaleti

Engelli Tuvaleti proje çizinde dikkat edilmesi gereken daha çok ayrıntı ve detay bulunmaktadır.

Tuvalet kapı açılış yönü, kapı genişliği, Engelli klozeti ve lavabosu ölçüleri ve yerleşimi tamamen farklıdır. Engelli tuvaleti çizimi ve projesi için aşağıya bir örnek bırakıyorum.

engelli tuvaleti dwg

Engelli Tuvaleti Autocad .dwg proje çizimi için Engelli Tuvaleti DWG sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu