“Grobeton” ile “Beton” arasındaki fark nedir?

grobeton

Grobeton ile Beton terimleri genellikle inşaat alanlarında kullanılır, Ancak her iki beton türünün de temel özellikleri farklıdır. Aradaki en önemli fark; Mukavemet yani dayanıklılıktır, bir diğeri ise maliyet yani m3 fiyatlarının farklı olmasıdır.

Ortaya çıkan bu fark beton karışımı içerisinde kullanılan malzemelerin orantısından kaynaklıdır. Her iki beton türünü de anlamanıza yardımcı olmak için; Beton ile Grobeton’un özelliklerinden bahsedip, temel farklılıklarına göz atalım.

Grobeton Nedir?

Beton karışımı içerisinde bulunan agrega (kum, çakıl) olarak adlandırdığımız malzeme ile kullanılan çimento oranına bakıldığında; Çimentonun toplam içeriğin %10’dan daha az bir beton cinsine Grobeton denir. Yani karışım için %10 ile %12 oranında çimento bulunan beton sınıfıdır.

Grobeton İngilizcesi “Lean Concrete” kelimesinden gelmektedir.

Grobeton ile Beton arasındaki fark

Grobeton ile Beton arasındaki en önemli fark, grobetonun için bulunan karışımların ( çimento, su, kum, agrega ) su oranına kıyasla daha az çimento bulunmasıdır.

Grobetonu, Hazır Betonlara kıyasladığımızda; Grobeton içerisindeki su/çimento oranında çimento malzemesinin daha az olması anlamına gelmektedir. Çimento oranı fazla olan karışım daha dayanıklıdır. Haliyle içerisine eklenen çimento oranı ne kadar artarsa dogru orantılı olarak beton maliyeti de artmaktadır.

Beton metrajı ve Hazır Beton fiyatları için 100 Metrekare (m2) Ev maliyeti Hesabı yazımızı okuyabilirsiniz.

Grobetonun özellikleri

Grobetonun özellikleri: Beton karışımı içerisinde toplam içeriğin %10’dan daha az bir beton cinsine Grobeton denir. Agrega ve çimento karışımındaki çimento oranı ne kadar fazlaysa, beton o kadar dayanıklıdır.

Dolayısıyla bu tip beton sınıflarında yüzey alan başına düşen çimento miktarı da azdır. Bu yüzden dolayı karışımda bulunan agreganın hareketliliğini kısıtlar.

Grobeton nerede Kullanılır

Grobetonun asıl kullanım amacı ve Grobeton neden dökülür soruna cevap olarak; Radye Temel de düzgün bir yüzey sağlama amacıyla dökülür. Yapılan bu işlem temel betonun toprak ile doğrudan temas etmesini engeller. Engebeli veya eğimli bir arazi üzerine grobeton dökülerek temel için bir zemin sağlamak için iyi bir yöntemdir.

Kullanıldığı diğer alanlarsa ise Mukavetin kritik olmadığı çeşitli alanlarda kullanılır. Buna örnek olarak Tretuvar olarak adlandırdığımız yürüyüş yolları altına dökülür ve burada ki amaç yine düz bir yüzey oluşturmak içindir. Yani bunlar sağlamlık bakımından; bina da yer alan kolon yüzeyleri gibi ağır yüklerin taşımayacağı alanlardır.

Grobeton ile ilgili daha fazla teknik bilgi için Grobeton Nedir? yazımızı okuyun.

Grobetonun Artıları +

Grobeton; Düzensiz, kirli veya dolgu bulunan araziyi düzleştirmek için kullanılır. İçerdiği çimento oranı daha düşük olduğundan dolayı Maliyet olarak ucuzdur.

Binamızın temelini oluşturmak için, temelden önce toprak üzerine dökülerek düz bir alan oluşturulur ve topraktan gelebilecek Nem / Asit ve diğer kimyasalların direk olarak Yapı temeline ulaşmasını engeller.

Grobetonun Eksileri –

Grobetonun hazırlanması doğru bir şekilde yapılması çok önemlidir. Uygun özelliklerde ve oranlarda karıştırılmaz ise zaman içerisinde dökülen beton çatlayabilir. En az 6 cm kalınlığında dökülmelidir. Kullanım alanına göre sağlamlığı arttırmak için 8mm çapında 10cm arayla demirler döşenerek çatlama ve dayanımı arttırılabilir.

C 8 – C 12 beton sınıfı olarak adlandırılan bu beton türü kesinlikle yapıların Temelinde, Döşemesinde veya kolonlarında kullanılmamalıdır!

Beton türleri ve sınıfları ile ilgili daha fazla teknik bilgi için Beton Sınıfı ve Özellikleri yazımızı okuyun.

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu