Dekoratif Perde Modelleri

perde modelleri

Salon, Yatak odası alanları için en son çıkan ve en çok satan 2022 perde modelleri ve Taç, Brillant firma tasarımlarına ait dekoratif tül perde modelleri.

Perdeler evlerde, iş yerlerinde, sahnelerde, gizleme ve süsleme amaçlı kullanılan dekorasyon malzemeleridir. Hızla artan nüfus ve yeni bina yapımları perdeye olan ihtiyacı arttırmıştır.

Perde Modelleri

Dekoratif perdeler dikim tekniklerine göre 3 farklı perde modeli oluşturmaktadır ve dekorasyon alanın en çok tercih edilen perde modelleridir.

  1. Balon Perdeler
  2. Volanlı Perdeler
  3. Balon Perdeler

Balon Perdeler

Balon perde, belirli aralıklarla bolluk verilerek aşağı ve yukarı büzülerek toplanıp açılabilen, mekanizmalı ya da mekanizma olmadan kullanılabilen perde türüdür.

balon perdeler

Mekanizma olarak katlamalı perdelerle aynı sisteme benzer. Katlamalı perde mekanizmaları aynı zamanda balon perde mekanizması olarak ta kullanılabilir. Ancak bazı mekanizmalar sadece balon perde için özel üretilmiştir.

Katlamalı perde mekanizmasından farkları sadece aşağı ve yukarı hareket etmekle beraber, aynı zamanda sağa ve sola hareket edebilmektedir.

balon perde modelleri

Tül kumaşlarla kullanılır. Genellikle eni büyük camlarda kullanılması tavsiye edilir. Sebebi, perdenin balon şeklindeki kısımlarının küçük enlerde balon görüntüsünü yitirmesidir. Toplama payı 50 cm ile 70 cm arasında değişebilir.

Volanlı Perdeler

Volan perde, perdelik kumaşın verev kesilerek istenilen sayıda döküm oluşturulması ile kullanılan dekoratif perde türüdür.

volanlı perde modelleri

Volanlı perdeler yatay ve dikey volanlı üretilmektedir. Mobilya ve ev tasarımına uygun renk ve boyutlarda çalışılabilmektedir. Volanlı perdelerde dökümlü perdelik kumaşlardan, saten, kadife, krinkıl gibi kumaşlar kullanılır.

Geometrik perdeler

Geometrik perdeler; üçgen, yuvarlak camlara göre ya da dikdörtgen kare camlarda istenilen geometrik desenlerin oluşturulduğu perde türüdür.

Kısa tanımla geometrik şekillerin farklı stillerde kullanılması ile oluşturulan perde türleridir. Genelde fon ve bordürlerde kullanılan kalın ve tok kumaşlardan hazırlanılır ve tok durur.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu