Ahşap Çatı Yapımı ( Maket )

Yapı elemanları dersinde verilen, Ahşap Çatı Elemanlarını ve Çatı Maketi ödevini yaparken çektiğim resimlerle adım adım kendi yaptığım maketi, ölçüleriyle beraber paylaşıyorum.

Not: Beşik çatı sistemi ile yapılan maket örneğinde kullanılan malzemeler ölçekli değildir. Kendi planınız üzerindeki ölçü birimlerini 100’e bölerek 1/100… 50’ye bölerek 1/50 ölçeğe çevirerek hesaplayabilirsiniz.

Güncelleme:

Uzun zamandır Ahşap Çatı Maket yapımı güncellemediğimi farkettim. İlk olarak paylaştığım çatı elemanları olan;

  • Çatı kirişi
  • Çatı Mahya Aşığı
  • Dikme
  • Yastık ve diğer baglantı elemanları ile bitmiş bir Ahşap Çatı Maketi’nin son hali

ahşap çatı

Ahşap Çatı Elemanları

çatı elemanları

Resimde yer alan Ana Taşıyıcı – Kiriş çıtaların da kullandığım malzeme kalınlığı 1×1 cm kalınlığında kare çıtadır. Uzunlukları ise;

  • Kiriş-Mahya aşığı 16,5 cm
  • Dikme: 9 cm
  • Yastık: 4 cm
  • Göğüsleme: 4.5 cm

Yukarı resimde yer alan ana taşıyıcı sistemi oluşturmak için 1×1 cm çıtaları verilen ölçülere göre kesmeniz yeterlidir. Ek olarak Mahya Kirişi – Dikme arasına çapraz atılan göğüslemenin her iki ucunu 45° kesmeniz gerekmektedir.

Maket yapımı için kullandığım bu çıtalar tahta ve haliyle kesimi zor oldu. Eğer maket yapacaksanız Ahşap-Tahta yerine; Bu malzemelerin Plastik/Köpük olanları var, onlardan alıp kullanın. Kesimi daha kolay ve yapıştırması pratik olacaktır.

ahşap çatı taşıyıcı

Kestiğimiz çıtaları Silikon Tabancısı kullanarak yukarıdaki gibi birleşimini/yapıştırmasını yapıyoruz.

çatı mertek

Mertekler: Ana taşıyıcı sisteminin üzerine oturan, çatı kaplamasın montaj yeri olan ve Beşik Çatımıza şeklini veren malzemedir. Bu makette ben istediğim ölçülerde çıta bulamadığımdan dolayı 0,8 x 0,8 kare kesitli malzeme kullandım. Mertekler de kullanılması gereken malzeme; Dikdörtgen Kesitli, 0,8 x 0,6 cm veya 0,6 x 0,4 cm boyutlarında olması gerekmektedir.

Mertek uzunlukları: 16,50 cm ve her iki uçu 45° kesiyoruz.


Yaptığımız çatı sistemi üzerine son olarak örtü/kaplama malzemesi ile kapatıp bitiriyoruz.

Ben bu makette asıl konumuz çatı elemanlarını anlamamız için verin ödev olduğundan dolayı pek fazla özenmedim. Kaplama malzemesi olarak çizim yaptığımız Schoeller kağıtları 2 cm eninde kesit kullandım 🙂 Ama bunun doğrusu; çıta aldığınız yerde 4 cm eni 10 cm uzunluğunda maket yapımı için çatı kaplama malzemesi oluyor. Ondan alırsanız daha güzel olur 😉

ahşap çatı yapımı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu