Ses Yalıtımı Nedir?

Ses yalıtımı yapmak isteyenler için öncelik olarak yalıtımın kısa bir tanıtımını yapıp ardından ses yalıtım malzemesi ve uygulaması hakkında bilgiler vereceğim.

ses yalıtımı

Ses Yalıtımı nedir?

Ses yalıtımıyla anlatılmak istenen, bir kaynaktan dinleyiciye ses aktarımının engellenmesidir. Ancak bunu tamamen önlemek mümkün değildir. Öncelik olarak sesin kaynağını belirlemeli ve buna göre malzeme ve yalıtım yöntemleri uygulanmalıdır.

  1. Ses kaynağı ve dinleyici aynı mekanda ise Ses emme yöntemi uygulanır.
  2. Ayak sesi ( yürürken veya benzeri durumda bir döşeme veya merdivenin uyarılmasıyla oluşan ses ise,
  3. Ses yalıtımında, rahatsız edici sesin türüne göre Hava sesi ( eğer ses kaynağı ilk olarak çevredeki havayı uyarıyorsa)
  4. Gövde sesi ( eğer ses kaynağı bir yapı elemanı doğrudan etkiliyorsa )

Gibi durumlar belirlenir.

Ses Yalıtım Malzemeleri

Ses yalıtımı için Akustik Sünger olarak satılan Piramit Tip, şeklinde bulunan malzemenin uygulaması mevcut durumdaki duvar üzerine doğrudan yapıştırılarak uygulanır.

Bu ses yalıtımı malzemesi genel olarak hali hazırda bulunan Salon, Oturma odası ve en çok Stüdyo-Ses Kayıt-Müzik odalarından kullanılır ve Dekoratif anlamda malzeme çeşidine göre görsel anlam modern bir şıklık katar.

Akustik Yalıtım Süngeri


Kendinden yapışkanlı olarak da piyasada bulunan bu Ses Yalıtım Süngeri biraz normallerine göre fiyat farkı olabilir. Normal bir Ses yalıtım süngeri aldığınız yerde; Sıva, Silikon gibi yapıştırıcı özelliğe sahip malzeme alıp; Duvarınıza sürdükten Yalıtım Süngerini duvarınıza yerleştirerek yapıştırabilirsiniz.


Yukarıda bir evin salon duvarlarında uygulanan oldukça şık bir ses yalıtım uygulamasının bitmiş hali yer almaktadır. Bu yalıtımda; Kare Tipli yalıtım süngeri kullanılarak yapılmıştır. Daha önce de söylediğim gibi bu malzemenin dış görünüş olarak çeşitli tipleri bulunmaktadır. Tercih tamamen size kalmıştır 🙂

Bariyerli Bondex Süngeri ses yalıtım

Evin en çok ses geçiren yeri olan duvarlarda ses yalıtım uygulaması 2 şekilde uygulanabilir. Bunlardan ilki ve dekorasyon anlamında görsel güzellik sunan Süngerdir ve örneği yukarıdaki resimdeki gibidir.


Diğer ses yalıtım yöntemi ise; Odaları ayıran duvar yüzeylerine tek taraflı veya çift taraflı Bariyerli Bondex Süngeri ses yalıtım malzemesi ile uygulanan yalıtım yöntemidir. Uygulama sistemi yukarıdaki gibidir.

Ses Seviyesi (dB) Örnekleri

Ses kuvveti göstergesi dB ( Desibel ) cinsinden günlük hayatta insanların ve maddelerin çıkarttıkları ses desibel değerleri şu şekildedir;

10 – Duyma hissinin başlaması

20 – Hafif yaprak hışırtısı

30 – Alışıla gelmiş konut gürültüsünün alt sınırı

40 – Ortama konut gürültüleri, yavaş sohbet konuşmaları, sakin konut sokağı

50 – Alışıla gelmiş normal konuşmalarımız 50 desibel değerindedir.

60 – Elektrik süpürgesinin çıkarttığı ses, işlek bir caddeden gelen ses

70 – Daktiloların çıkarttığı ses veya 1 m mesafedeki telefon zil sesi

80 – Çok işlet bir caddede yayılan sesler

90 – Gürültülü bir fabrika salonu

100 – 7 metre yakınımızda çalan bir korna sesi 100 desibel şiddetindedir.

Ses Yalıtımı – Makale

Sesin havadaki yayılım boyuna dalga, katı malzemelerde ise bükme dalga şeklindedir. ( yayılma hızı uzun dalgalarda 340 m/s, bükme dalgalarda ise malzemeye, katman kalınlığına ve frekansa göre değişir. )

Bükme dalgasının bir yapı elemanında yayılma hızının 340 m/s olduğu frekansa Sınır Frekansı denir. Bu frekansta sesin hava üzerinden yapı elemanına aktarımı tersine göre daha iyi, yapı elemanının ses yalımı ise özellikle kötüdür. bilhassa duvar ağırlığından beklenenden daha kötüdür. Zor bükümlü ağır yapı elemanlarında sınır frekansı yukarıda bulunurken, ince kolay bükümlülerde, ilgi duyulan frekansa alanının altında bulunur.

Esasında ses yalıtımı kütle yoluyla yapılır.yani ağır ve kalın yapı elemanlarının yanında, ses enerjisi ilk önce sesin havadan yapı elemanına geçişi ve sonrasında yapı elemanı kütlesinin uyarılması ve son olarak da yeni bir geçişle havada kaybolması şeklinde olur.

anahtar kelimeler; ses yalıtımı nedir, ses yalıtımı nasıl yapılır, ses yalıtım malzemeleri.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu