Dar alana sahip Mutfaklar için, En ideal Renk seçimi

Küçük alana sahip mutfaklar için kullanılan ürünler kadar mutfak renk seçimi de oldukça önemlidir. Bu yazımız içerisinde Mutfağınızı daha geniş ve ferah gösterecek farklı tip mutfak tasarımları ve  renk uygulamalarıyla hoşunuza giden modelleri kendi mutfağınızda uygulayabilirsiniz.

Küçük mekanları geniş gösteren en önemli faktörlerden biri renk kullanımıdır ve bu tür dar alanlarda renk çok önemlidir . Hem uyum sağlayan , hem tamamlayıcı olan renk bakımından önceliğimiz Beyaz renktir.

Yukarıda örnekte gördüğünüz üzere minimalist bir tasarım eşlik etmiş mutfağımıza . Bu mutfakta kullanılan beyaz renk hem sadelik katmış hem diğer renklerle ve kullanılan dekoratif ürünler ile tam bir uyum içinde. Mekana renk katan bir ayrı renk ise yeşil . Yeşil tonlarını hem mutfak dolaplarında hem de örnekte de olduğu gibi bitkilerle mekana yansıtmak mutfağa hem bir renk , hem de ferahlık katacaktır .

Şimdi diğer örneğimizi inceleyelim :

dar iç mekanlar için diğer bir kullanımı sık ve mutfakta genişlik yaratan rengimiz ise turkuaz . Turkuaz rengi iç mekanda serinlik ve rahatlatıcı bir his verir . Aynı zamanda bir çok renk ile de uyumu tercih edilme oranını artırır.

Bir diğer can alıcı renk gri :

Gri renk iç mekanda dinginlik yaratan bir renktir . Özellikle minimalist tasarımlar isteyenler için can alıcı ve en çok tercih edilen bir renktir .

Sadece duvarda değil mutfak dolaplarında da sıklıkla kullanılan renk , yarattığı uyumla bir çok alanda tercih ediliyor .

Bir sonraki tercih edilen ve mekanı gösteren renk …

Hem neşeli , hem sıcak , hem de enerji veren bir renk olan şeftali rengi de fark yaratmayı ve dar alanımızda kendini göstermeyi başaran bir renktir .

Sıcak ve enerji dolu bir mutfak mı ? O halde şeftali duvar kağıdının eşlik ettiği bir mutfağa ne dersiniz ?

Renklerin mekan üzerindeki etkisine değindik , biraz da mutfak dekorasyonlarını inceleyelim :

Eğer dar bir mutfağa sahipseniz en büyük sorununuz yemek masanızı nereye koyacağınız olmalıdır . Ancak resimde de gördüğünüz gibi bu tür dar alanlar için en ideal tasarım örneği amerikan mutfağı tarzında olan bu tasarımımızdır . Hem yerden tasarruf eder , hem mekana ayrı ve farklı bir tasarım katar .

Bu görselde kullanılan renklere de değinecek olursak , kullanılan ahşapla yani kahverengi ile mekana doğal bir görüntü sağlamış . Ahşap , modası geçmeyen ve her şey ile mükemmel tamamlanan bir renk olarak sevilerek kullanılmaya devam edecek .

Benzer diğer örneğimiz :

Kullanım şekli olarak aynı olan bir diğer benzer tasarım örneği . Dar mutfakların büyük bir sorunu olan masa problemini ortadan kaldıran muhteşem bir dekorasyon .

Dar ama bu güzel fikirler sayesinde hem kullanışlı , hem gösterişli bir mutfak elde etmek işte bu kadar kolay . Birkaç ilham veren fikirlerimizle devam edelim .

Bu dekorasyonda da mutfağın aslında ne kadar küçük olursa olsun ilham veren birkaç ipucu ve örnekler ile göz alıcı kullanış açısından tercih edilen bir mutfağa sahip olmak işte bu kadar kolay . Sadece mutfakta değil evin her alanında yapılan değişimlere ve fikirlere bizimle birlikte göz atın .

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu