Ankraj Nedir ? İnşaat da Ankraj uygulaması

kimyasal ankraj uygulaması

Ankraj; İngilizce kelime anlamı “anchor” olan, Beton yüzey matkap ile delinerek, dübel veya demir çubukların epoksi gibi yapıştırıcı malzemeyle sabitlenerek sabit ve taşıyıcı yeni bir nokta inşa etmeye Ankraj denir. İşlem sırasında yapıştırıcı olarak Epoksi gibi malzemeler kullanılıyor ise Kimyasal Ankraj, eğer yapıştırıcı yerine kendini taşıyan yani Dübel gibi sistemler kullanılıyorsa Çelik Ankraj denir.

İnşaatta Ankraj: Tipik olarak beton yüzeyine çivi veya vida çakılarak işe yaramayan uygulamalara karşı sağlam bir sabitleme isteyenler için tercih edilen dogru uygulamadır. Arasında seçim yapabileceğiniz bir çok ankraj türü vardır. 

Kullanacağınız Ankraj türü hedefinize bağlıdır. Yani amacınız bir kitaplığı duvara sabitlemek mi, yoksa bir tablo asmak gibi bir uygulama ise L Köşebent tarzı ürünler kullanmalısınız. Eğer inşaat gibi alanlarda fazla bir çekme kuvveti gerektiren sağlam bir uygulama için; ankraj Dübel veya kalın bir çelik buçuk seçilerek epoksi ile yapıştırma uygulaması yapılmalıdır.

Bunun dışında merak ettiğiniz her türlü İnşaat ve Mimarlık terimleri sözlüğümüz Terimler Sözlüğü ( tcetveli.org/terimler/ )sayfamızı ziyaret Mimarlık ve İnşaat alanında teknik bilgilere ulaşabilirsiniz.

Ankraj Uygulaması

En dogru şekilde ankraj uygulaması nasıl yapılır?

Youtube kanalında Yavuz Şef’in şantiyesinde Kolon ve Temel üzerine uygulanan Ankraj uygulaması videosu ile net olarak uygulama işlemini anlayabilirsiniz.

Uygulama Bilgileri

Ankraj uygulaması iki farklı çeşitte yapılır.

  1. Ankraj yapılacak beton veya duvar; matkap ile delinir
  2. Açılan delik içerisine hava sıkılarak içerisindeki toz parçaları ve beton kırıntıları temizlenir
  3. Delik içerisine yapıştırıcı malzemesi yani Epoksi sıkılır
  4. Sonra epoksi sıkılmış delik içerisine demir yerleştir ilerek kuruması / mukavemet kazanması beklenir.

ankraj uygulaması

2. ve 3. Adım: Beton içi delik temizliği : Daha önce ankraj uygulaması yaptığım için net bir şekilde söylüyorum: Beton delimi yapıldıktan sonra, delik içerisinde beton tozları ve kirler kalıyor arkadaşlar. Fırça yardımı ile delik içerisini temizliyoruz ve ardında herhangi bir araç yardımı ile delik içerisine hava sıkarak içerisindeki tozdan temizlenmesi gerekmektedir.

4. 5. 6. Adım: Kimyasal Ankraj uygulaması : Delinmiş ve temizlenmiş delik içerisine Kimyasal Epoksi sıkılarak; içine yapıştırıcı bulunan deliğe ankraj çubuğu yerleştirilir.

Burada dikkat edeceğimiz hususlar ise: Atıyorum 10,00 cm bir delik açmış isek; delik içerisine yarısını dolduracak Kadar Kimyasal yapıştırıcı yani 5,00 cm doldurmamı gerekir. Çünkü tümünü kimyasal ile doldurursak; delik içerisine fazla sıkılan kimyasal dışarı çıkacaktır.

Ankraj Çeşitleri

Kullanım yerlerine ve amaçlarına göre farklı tip ve boyutlu ankraj çivileri vardır. En çok kullanılan ankraj çubuğu malzemesi düz (normal inşaat demiri gibi) veya ucu çangallı tiplerdir.

ankraj demiri

Uygulama Projesi

Mimari Proje çiziminde için Ankraj uygulama çizimi aşağıdaki gibidir. Genelde betonarme yapılarda uygulanır.

Ankraj

Ayrıca benzer bir konu lan Temellerde ankraj yani İksa Uygulaması yazısını okumak için » Buraya tıklayınız.

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu