Rektifiyeli Seramik ve Modelleri

rektifiye

Rektifiyeli seramik ne demek? Günlük yaşantımızda konutlarımızı süsleyen farklı tip seramik kaplamaları vardır. Seramikler arasındaki en önemli farklar seramiği oluşturan alüminyum oksi, kil gibi malzemelerin farklılığı, ürünün kalınlığı ve son olarak Reklifiyeli olarak adlandırdığımız ekstra işlemler sonu oluşturulan modellerdir.

Reklifiye’nin anlamı: Dilimize Fransızcadan giren ve Düzeltmek anlamına gelmektedir. Reklifiyeli Seramik ise duvar veya döşeme seramiklerinde kullanılan malzemenin taşlanarak dik ve tamamen düz hale getirilmesidir.

Seramik karolar ile Rektifiye edilmiş karolar arasındaki en önemli fark: üretilme biçimleri ve kenalarına uygulanan işlemlerdir. Retifiye rakolar önce fırınlanır ve ardından tüm kenaları taşlanarak dik bir görünüm görünüm elde edilir.Normal seramikler ise önce kesilir, ardından fırınlanır. Bu yüzden dolayı normal seramiklerin köşelerinde bozulmalar oluşur.

Evinizin fayanslarını, seramiklerini değiştirip yeni dekorasyon fikirleri yaptıracağınız kişi size Banyo ve Mutfak Dekorasyonu için size bu malzemeyi kullanmak istediğini söylüyorsa ondan uzak durun. Bu ürün hem oldukça pahalı hem de ıslak hacimli döşeme kaplamasında (özellikle banyo da) tercih edilmemedilir.

Seramik Modelleri

Rektifiyeli seramik modelleri: Rektifiyeli ürünlerin derzsiz uygulanabileceği gibi yaygın görüş olmasına rağmen, derz boşluğu sadece görüntü olarak düşünülmesi gereken bir ayrıntı değildir. Derz boşluğu (Uygun aralıkta) bırakılmaz ve aralık uygun malzeme ile doldurulmaz ise araya su ve tozlar girerek zamanla daha kötü bir görüntü oluşmasına sebep olacaktır.

Derz kalınlığı en az 2 mm olmalıdır. Uygulama alanına ve kullanım amacına göre bu kalınlık artırılmalıdır. Ayrıca derzsiz yapılan uygulamalarda, binanın hareketine ve ürünlerin genleşmesine bağlı olarak zamanla seramiklerin yapıştığı yerden kabarmasına neden olabilir

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu