Giysi ve Çamaşır Dolapları

Giysi ve çamaşır dolapları evlerimizin vazgeçilmez parçasıdır. Kıyafetlerin, yatak takımlarının, ayakkabıların ve bavulların saklanması amacıyla kullanılır ve genelde yatak odalarına yerleştirilir.

  • Giysi dolapları çoğunlukla çekmeceli bölüm, giysi bölümü ve ihtiyaca göre ek bölümlerden oluşur.

Bağımsız duran dolap, Gömme dolap ( duvar dolapları, basit ve çift dolap konstrüksiyonları ) ya da geçitli dolaplar veya dolap odaları şeklinde tasarlanabilir. Yatak odalarının arasında bölme görevi gören duvar yüzeyleri bu görev için uygundur.

Küçük odaların uygun kullanımı için duvar nişlerine inşa edilmiş yer döşemesi ile aynı seviyede ( Sürgülü kapılı ) tercih edilmelidir.

  • Dolapların planlamasında kullanışlı alan azami erişme mesafesi 1,80 m ( tekerlekli sandalye kullanıcıları için 1,40 m )’dir.

Konut yapılarının düzenlenmesinde uygun dolap alanları bırakılmalıdır. Kiralık konutlarda portatif dolaplar uygunken; müstakil ve kat mülkiyeti evlerde gömme dolap istenilir.

Dış duvar boyunca uzanan dolaplarda yeterince uygun ısı yalıtımı ile havalandırmaya dikkat edilmelidir. Dolap odalarında uygun bir havalandırma gereklidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu