Küvetli Yatak Odası Çiziyoruz :)

Mimarlık bölümü proje derslerin hocaların sürekli “Bir şeyden esinlenerek proje yapma zorunluluğu“nu bu dönem anlamadım ama umarım önümüzde ki proje derslerin de anlayarak, güzel projelerle hocalarımızı memnun ederiz 🙂

Gelelim çizimimize, Daha önce “Proje ( .dwg) ” adında bir kategori açıp Mimari Projeleri autocad formatında yayınlamayı düşünmüştüm ama vakit bulup da bir şeyler ekleyememiştim. Hazır canım sıkılmışken aklımda ki Yatak Odasını projeye dökeyim dedim 🙂

1975 yılında yayınlanan “Mavi Boncuk” filminde kaçırdıkları Emel Sayın’a bir küvet alıyolardır, hatırlayanınız vardır ( Filmi izlemek için buraya » Tıklayabilirsiniz 🙂 )

Aslında bilinç altıma yerleşen bu küvet Mavi Boncuk filminden değilde yabancı bir filmde yer alan eski model Yeşil bir küvetti ama hangi filmde gördüğümü hatırlayamadım, neysem.

Fikirler

Proje çizimine geçmeden önce, aklımda ki fikirleri bir not alılım;

  • Odanın yatak yerleşiminin uç kısmında bir küvet olacak,
  • Yatak odasının içinde; denize bakan kısıma bir asma kat
  • Bu asma katın tasarımı; Hani ögrencilere kiralanan Beşik Çatı altına stüdyo daireden oluşan, duvarları eğimli içten ve dıştan bana göre hoş görünen bir yapıyı tek bir projenin içerisinde; yani yatak odası tasarımımıza uygulamaya çalışacağım

Proje Çizimi

  • 1. Adım

Proje çiziminde aklımda belirli bir şekil yok ve haliyle odanın metrekare hesabı yapmadan tefrişleri düzgün bir şekilde yerleştirip oluruna bakarız :),
Autocad’i açıp bir Yatak Tefrişi yerleştirip daha son yatak ucuna bir küvet tefrişi ekleyelim.

  • Küvet Boyutu; 1,90 m * 0,90 m
  • Küvet toplam alanı; 3.90 m x 2,60 = 10 m2

» Dandik bir küvet tefrişini alıp, küvet baş kısmana 40 cm’lik bir oturma yeri,
» Küvet çevresine su sıçramasını önlemek ve küvetten çıkınca kurulanmak için 10-20 cm yüksekliğinde bir parapet ekledim.

  • 2. Adım

Basit bir yerleşimden sonra yapmam gerekenler; Duvar, Asma kat için merdiven, dolap

  • Bu yerleşim üzerinden yatağın baş kısmına bir 20 cm’lik bir duvar,
  • Asma kat için bir merdiven yeri ve merdiven altına bir dolap alanı oluşturalım.

Asma kat merdivenleri ?

Asma kat için küçük bir Merdiven hesabı yapmam gerekiyor,
» Kat yükseliği 3.00 metreye göre  bir merdiven yapalım.
» Merdiven rıht yükseliği 20 cm yapcam
» 30 cm olması gereken merdiven basımları 25 cm kullanıp 3 basımdan sonra sahanlık kullanıp altına küçük bir dolap ekliycem.

  • 3. Adım

Merdiven olayını çözüp asma kat için çıkışı sağladıktan sonra; Merdiven altında çekmece ve dolap için kullanım alanı ekleyip, uzun bir koridor şeklinde deniz manzaralı bir asma kat tasarladım.

Merdiven çıkışının yanına, küveti izleyecek şekilde 3’lü deri koltuk, asma kat alanı için tek kişilik bir yatak ve asma kata 2 metre uzunluğunda bir konsol ekledim.

Şimdilik bu kadar, canım sıkılınca devam ederim 🙂

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu