Autocad Layer Ayarları

Autocad programı ile yapılan Mimari proje çiziminde ; Ozalit ve A4-A3 çıktılarında Kalem - Çizgi kalınlıklarının belirtilmesi yani Layer Ayarları

Autocad Layer Ayarları için şunu söyleyeyim
Bu yazımda; çizim yaparken veya Ozalit çıktısı alırken Düzenli ve Doğru bir şekilde Mimari Proje Çizimine özen gösteren arkadaşlar için Layer Ayarlarının nasıl yapıldığı, kalem kalınlığı verme, Layer açma ve kapa tüm ayarlarını anlatmaya çalışacağım.

Öncelik olarak Tüm Ayarlarını yaptığım 2013 .dgw Autocad formatında Hazır Proje dosyayı aşağıdaki linkten ücretsiz olarak indirebilirsiniz. Yukarıdaki resimde yer alan Kolon, Kiriş, Kapı ve Pencere, Tefriş, Merdiven, Aks ve Görünüş çizimleriniz için Kalem Kalınlıkları ve Renkleri ayarlanmıştır.

Dosya: Autocad Layer ayarlı dosya
Format: 2013 .dwg
Dosya şifresi: www.tcetveli.org

Autocad Dosyasını indir

Katman: Layer Ayarları

Yukarıdaki hazır dosyayı indirip kaçıp gitmeyin hemen, eğer Autocad üzerinden Mimari Proje Çizimi yapıyorsanız bu ayarları kesinlikle ögrenmeniz gerek. Elimde geldiği kadar, basit bir şekilde Autocad  Layer Ayarlarını anlatmaya çalışacağım.

İlk olarak komut sayfasına “Layer” yazarak aşağıdaki Katmet / Layer ayarları penceresini açıyoruz.

  1. New Layer: Yeni Layer ekleme
  2. On: Layer açıp / kapatma
  3. Lock: Layer kitleme
  4. Color: Layer renk ayarları
  5. Linetype: Çizgi Tipi ayarı
  6. Linewight: Çizim Kalınlığı

Bu 6 ayarı; Kırmızı olarak işaretlediğim kutular içerisinde yer alanlarda, değiştirmek istediğiniz kısma tıklayarak düzenleyebilirsiniz. Bizim burada daha çok ayar yapmakta zorlanılan Autocad Çizgi Tipi eklemeyi göstermek istiyorum

Autocad Linetype

Autocad Çizgi tipi ayarı 5. kutuda yer alan “Continuous” kısmına tıklayarak buraya yeni çizgi tipi atamamız gerek.

Ardından açılan yeni pencerede “Load” kısmına tıklıyoruz ve karşımıza Autocad Çizgi Tipleri çıkıyor.

autocad layer yazı tipi

autocad linetype

“Load” butonuna tıkladıktan sonra kullanmak istediğiniz Çizgi Tipini seçip “OK” butonuna tıklıyoruz ve seçtiğimiz çizgi tipi ekleniyor.

Ardından alttaki pencereye eklenen yazı tipini seçip “ok” diyoruz ve Layer Ayarlarımıza seçtiğimiz Çizim Tipi ekleniyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu