Ahşap Döşemelerde Onarım

Eski yapılarda, taşıyıcı döşeme kirişlerinin ölçülendirilmesi ampirik olarak marangozlar tarafından gerçekleştirilir ve yükler genelde bir veya bir çok uzun kirişlerle desteklenen direklere taşınır.

1900 yılından kalan bir eski yapı örneğinde kiriş yüksekliğinin genişliğine oranı 5:7 olarak belirlenip, kiriş kuvvetli de çıkış noktası olarak kabul edilmiş.

Kural: Oda büyüklüğünün desimetri cinsinden yarısı kirişin cm cinsinden yüksekliği. Bu ölçülendirmeden dolayı eski ahşap kirişli döşemeler ciddi oranda sehim göstermelerine rağmen, izin verilen gerilmeler aşılmadığı sürece yapısal dengeyi tehdit etmezler.

Ahşap bakımına yönelik imkanlar Ana kirişin ikinci bir ahşap kiriş ile takviye edilmesi, Yük dağılımını iyileştirmek için ek döşeme kirişi ve çelik taşıyıcı montaj uygulaması;

Bir veya birkaç ek ana kiriş veya taşıyıcı duvar yardımıyla açıklığı azaltmak Taşıyıcı sistemi ilgilendirilen yapısal değişiklikler, yük aktaran ve dengeleyen tüm işlevlerin kesin rölovelerinin hazırlanması gerektirir. Aksaksız bir iletimin temin edilmesi iin tüm bağlantıların yük akışkanlıklarının bilinmesi gerekir.

Ses yalıtımına yönelik iyileştirme genelde döşeme kalınlığının arttırılmasıyla sağlanabilir, bunun için de prensip olarak döşemenin statik taşıma kabiliyetinin arttırılması gerekir. Darbe sesine karşı döşeme kaplamasının konstrüksiyondan ayrılması ve yumuşak kaplamaların kulanılması gerekir.

Yeni standartların yürürlüğe girmesi durumunda genel olarak tüm döşeme konstrüksiyonunun değiştirilmesi gerekir.

Ahşap kiriş döşemeler üzerine inşa edilecek ıslak mekanlar, ahşap konstrüksiyonda oluşturabilecekleri hasar noktalarının ve nem geçişlerinin kontrolünün çük güç olması nedeniyle özel dikkat gerekir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu