Tamamı ahşap; Abajur ve Lambader Modelleri

Abajur, bir lambanın ışığını belli bir noktaya yöneltmeye ya da yumuşatarak yaymaya yarayan aygıt demektir. Ayrıca üzeri siperlikli lamba anlamına da gelmektedir.

Odalarda bulunan ve alanın tamamını aydınlatmaya yarayan ışık kaynağından ziyade, abajurlar; Çalışma masası veya Yatak komodini üzerinde belirli bir bölgeyi aydınlatmada kullanılan lamba çeşididir.

  1. Aydınlığı bir yere yöneltmek ve ışığın doğrudan doğruya gözlere vurmasını önlemek için kullanılan lamba siperi.
  2. Kalın bir dış duvarda delik şeklinde açılmış olup daha çok ışık almak için içeriye doğru genişleyen şevli pencere.

Ağaç Lambader Modelleri

Aslına bakarsanız benimde ilk defa duydugum “Lambader” terimi; 2020 yılının dekorasyon tasarımlarında Ağaçtan yapılmış Abajur, Lamba modelleri için kullanılmaktaymış.

İlk olarak; Hobi olarak doğa gezginlerinin tasarladığı ve o günden beri salon, yatak odası ve mutfaklarda kullanılan oldukça şık ve ucuz aydınlatma ve dekorasyon eşyası olarak kullanılmaktadır. Lafı fazla uzatmadan bu lamba, abajur modellerinden hoşuma giden bir kaç örnek sunmak istiyorum.

Abajur Çeşitleri

Abajurlar yaşam alanımızın hemen hemen her noktasında kullanılmaktadır. Yatak odası, Antre, Okuma köşelerinde kullanılan abajurların geneli dekoratif amaçlı kullanılmaktadır.

Abajur çeşitlerine değinirken aynı zamanda, abajur satın almak isteyenler için dikkat edilmesi gereken önemli konulardan bahsedeyim;

  1. Kablo uzunluğu ve ışık açma/kapama tuşunun bulunması
  2. Kumaş abajurlar her ne kadar daha şık dursa da temizlik bakımından pvc’ye göre temizliği zor olmaktadır. Seçiminizi buna göre yapın.
  3. Abajur modelleri renk ve desenleri yönünden çeşitlilikler göstermektedir. Odanızın tasarımına ayak uyduracak modeller tercih edin.

Abajur Model ve Fiyaları

Tekzen, Koçtaş gibi firmalara baktığımda; basit ürünler için uçuk fiyatlar yer aldığını gördüm. Fiyatlar konusunda pek fazla yorum yapmak istemezdim fakat 2 tahta parçası üzerine 1 lamba koyup abajur diye satılan ürünler bu firmalarda 200 TL den satılmakta.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu