Autocad Nedir? Nasıl Kullanılır? (Autocad Komutları)

autocad nedir

Autocad Nedir? Mimarlar tarafından 2 boyutlu proje çizimlerinde kullanılan Autodesk firması tarafından programlanmış bir çizim programıdır.

Bu yazımız içerisinde sizlere Autocad programı kullanımı, bilmeniz gereken komutları ve çizim ile ilgili detaylardan bahsetmeye çalışacağım. Öncelik olarak üzerinde duracağım, bu konular Autocad Öğrenci Sürümü indirme, Autocad Komutları ve bu program üzerinden çizimlerin nasıl yapıldığına basit bir dille teknik bilgiler yer vereceğim. Aşağıda listelediğim içindekiler listesi ile kolay bir şekilde istediğiniz konu hakkındaki makalelere ulaşabilirsiniz.

Autocad Nedir?

Özellikle Mimarlık mesleğini yapan kişiler tarafından kullanılan ve Mimari Proje Çizimlerini kolaylaştıran Autodesk tarafından 1980 yıllında programlanmış bir çizim programıdır. Program kullanımı oldukça basittir ve bu yazı içerisinde Autocad Komutları başlığı altında yayınladığımız içeriği okuyarak en çok kullanılan 10 Komut sayesinde başlangıç seviyesinde program kullanımı öğrenebilirsiniz.

Kimler Kullanır?

Autocad hangi mesleklerde kullanılır sorusuna cevap olarak ilk öncelik tabi ki Mimarlık bölümü okuyan ögrenciler tarafından Proje çizimlerinde kullanılan 2 boyutlu çizim programıdır.

karikatür mimarlık

Programı kullanan Meslekleri sıralamak gerekirse: Mimarlık, İç Mimarlık, İnşaat Sektörü, Makine Mühendisliği, Tasarım, Elektrik Elektronik bölümlerinde okuyanlar ve bu işi icra eden kişiler tarafından kullanılır. Yani kısacası bu program Çizim ile ilgili aklınıza gelebilecek tüm meslek dallarında kullanılabilir.

Nasıl Kullanılır?

Öncelikle sunu söyleyeyim program ara yüzü, komutları ve kullanımı oldukça kolaydır yalnız programı daha önce kullanmadıysanız tabi ki Autocad programı üzerinden çizim yapması (ön yargı) sizlere zor gelecektir.

PislikMimar.com sitemiz üzerinden programı kullanımı hakkında yazdığımız 50’den fazla konuda kullanım vardır bir kısmı detaylı anlatım, bir kısmı ise basit düzeyde programı ögrenmek içindir.

mimari kesit

Programı ilk açtığımızda üstte yer alan menüler ve altında çizim ekranı bulunmaktadır. 2 boyutlu çizim programı olduğundan dolayı X ve Y eksenlerinde çizim yapmak için programlanmıştır.

Osnap Ayarları

Çizime başlamadan önce ve sizlere Autocad Komutları hakkında bilgi vermeden önce yapmanız gereken çizim ayarı yani; Osnap Ayarları komut dizininden bahsedeceğim. Osnap ayarı kullanacağımız komutları en kolay ve dogru şekilde kullanmanız için yapmanız gereken bir ayardır.

autocad ayarları

Mimari proje çiziminde benim kullandığım osnap ayarı yukarıdaki gibidir. Sizlerde bu ayarı yapmak için;

Autocad programını açtığınızda: Osnap yazıp enter’a basın, karşınıza yukarıda yer alan Osnap çizim ayarları paneli çıkacaktır.

Bu ayarları genel olarak özetmem gerekirse: Çizmiş olduğumuz noktanın başlangıç, bitiş ve orta noktasını tutmak. Çizim yaparken nesne kopyalamak, çizmiş olduğunuz bir nesneyi olduğu gibi paralel şekilde başla bir noktaya taşıma komutlarını dogru bir şekilde kullanmanız için gereklidir.

Osnap ayarlarını yaptıktan sonra basit çizimlerde kullanacağınız ve bilmeniz gereken komutlara bakalım.

Komutlar

Autocad komutları nelerdir? Nasıl kullanılır? sorularına net olarak cevap vereceğim ve öncelik olarak en çok kullanılan komutları sıralayıp sonrasında bu komutların nasıl kullanıldığına bakalım.

Bir çok sitede Autocad komutları hakkında sizlere 100’ler bilgi vermektedir ama bu kafa karışıklığı oluşturmaktadır. Bunun için ben sizlere en çok kullanılan ve bilmeniz gereken komutları sıralayıp daha sonra bu komutların nasıl kullanılacağını anlatmaya çalışacağım.

 • Çizgi çizme komutumuz (line – L )
 • Çember çizme komutu ( Circle – C )
 • Dikdörtgen Çizme komutu ( REC )
 • Taşıma Komutu ( Move – M )
 • Silme komutu ( E )
 • Kopyalama komutu ( Copy – C )
 • Çizgiyi eşit aralıklarla bölme ( Divide )
 • Ölçülendirme komutu ( Dal )
 • Ölçeklendirme komutu ( Scale )
 • Fazla çizgiyi silme komutu ( Trim )
 • Çizimi tek nesne haline gelirme ( Block )
 • Koordinat girme

Line – PolyLine (Çizgi)

Çizgi çizme komu olarak Line veya PolyLine komutu kullanılır. İki komut da çizgi çizmek için kullanılır fakat aralarında fark LİNE ile çizilmiş çizgilerin her birini ayrı birim algılar, PolyLine ile çizilen birimlerin tamamı bir block olarak kabul eder.

Rectangle ( Kare, Dikdörtgen)

Kare veya dikdörtgen çizmek için kullandığımız komut. Komut kısa REC.

Komut kullanımı: REC > Enter dediğimizde başlangıç noktası ve bitiş noktası seçerek, bu iki nokta arasına Kare veya dikdörtgen çizimini yapmış oluyor.

Circle (Çember)

Yuvarlak, Çember çizme için Circle komutu kullanılır. Komut kısa yolu C’dir.

Komut kullanımı: Öncelikle C > Enter yazılır ve komut girilir. Daha sonra çizgi çizeceğimiz nokta seçilir ve sonrasında çember çapı girilerek istediğimiz ölçüde çember / dairemiz çizilmiş olur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu