Mimari Proje Çizim Fiyatları

mimari proje

Bu yazımız içerisinde Mimarlar ne kadar kazanıyor? Mimari Proje çizim fiyatları ? gibi sorularına cevap bulmanız için, 2023 yılı fiyatları baz alınarak hazırlanmıştır.

Bir proje fiyatı belirlenmeden önce, çizilecek yapının hangi tür olduğunu bilmek gerek. Örneğin; Müstakil Ev veya Konut projeleri, İş merkezi veya ofis, Metro İstasyonu, Alışveriş Merkezi gibi farklı kategoriler vardır. Sizlere bu örnekleri vermemin nedeni, her bir kategorinin farklı fiyatları vardır.

Günümüzde en çok projesi çizilen yapılar Müstakil ev, Villa ve Konuttur. Avm, Metro istasyonları gibi projeler az çizildiğinden ve daha çok detay ve bilgi birikimi gerektiğinden dolayı fiyat olarak biraz daha pahalıdır.

Mimari Konut Projesi Fiyatları

Diyelim ki bir Ev/Apartman, Villa, Müstakil ev çizdirmek istiyorsunuz. Mimari proje fiyatı belirlenirken;

 • Mevcut arazinin alanı, yani m2
 • Kat yüksekliği
 • 3 Boyutlu Görseller
 • Proje Takibi

Gibi etkenler, fiyat farklılığı göstermektedir ama sizlere bunun ile ilgili olarak standart ücretleri sunayım.

proje cizim fiyatlari

Burada bir Apartman Projesinin (5 ile 7 katlı) Mimari proje maliyet hesabı yer almaktadır. 2023 yılına göre 114.330 TL olarak belirlenmiştir. Sadece proje çizim fiyatıdır, 3D Görselleştirme, Proje takibi dahil degildir.

Tabi bu En iyi fiyatlardır. Tanınmış, İyi bir Mimarlık Ofisine gittiğinizde sizden istenen sadece Proje çizim fiyatı yaklaşık olarak bu fiyat olacaktır.

Bağ evi veya Villa projesi çizdirmek isteyenler Whatsapp: 0530 170 38 00 üzerinden iletişime geçerek, ihtiyacınıza göre istediğiniz projeyi çizdirebilirsiniz…   

Ruhsat işleriniz için yaşadığınız şehirdeki bir Mimarlık Ofisine giderek bilgi alınız lütfen. Whatsapp üzerinden sadece Plan, Tasarım, Proje Kesit/Görünüş çizim işleri yapılmaktadır.

Mimari Proje Çizim Fiyatları

Genel olarak bir fiyat ögrenmek isteyenler için, Normal bir mimari ofise gittiğinizde ya da işe yeni başlayanlar firmalar tarafından fiyat belirlenirken genel olarak Proje Alanın Büyüklüğüne göre, yani proje m²’ine göre fiyat belirlenmektedir.

 • 1-1.000 m² projelerde; m² proje çizim fiyatı; 50,00 TL
 • 1.000 – 5.000 m² projelerde; m² proje çizim fiyatı; 30,00 TL
 • 5.000 – 10.000 m²’lik projeler; m² proje çizim fiyatı; 20,00 TL üzerinden hesaplanır.

Örneğin 400 m²’lik bir müstakil ev, villa tarzı proje çizdirmek istiyorsanız proje çizimi için Mimar’ın size çıkarttığı fiyat 20.000 TL olacaktır.

Bu fiyat sadece Ofis’in proje çizim bedeli olarak sizden isteyeceği fiyattır. Bunun dışında harçlar, ruhsatlar vs. gibi belediyeye ödenecek fiyatlar hariçtir. Yani bu tutarın içerisinde değildir.

Ayrıca Mimari Proje Çizimi kategorisinde yer alan https://www.tcetveli.org/mimari-proje-cizimi/ yazılarımıza göz atarak, proje çiziminde yer alan tüm konuları ve proje çizimini detaylarına ulaşabilirsiniz.

Mimar Maaşları

Gelelim Mimar ve İç Mimar arkadaşların maaşlarına. Öncelik olarak sizlere Devlette çalışan yani Mimarlık Bölümünü bitirip kamu personeli olarak görev yapanların 2020 yılı maaş fiyatları;

 • 8/1 derecesindeki Yeni bir Mimar maaşı 7 bin 600 TL
 • 6/3 derecesindeki 5 yıl deneyimli personel maaşları 8 bin 800 TL
 • 4/2 kıdemindeki 10 yıl deneyimli personeller 10 bin 100 TL

Gelelim özel sektörde çalışan, yeni mezun veya iş tecrübesi olan Mimar ve İç Mimarların aldıkları maaşlara 🙂

Çevremden gördüğüm, birebir kendi arkadaşlarımdan Mimarlık ofisinde çalışan 5 gün işe gidip 1.500 TL alan çoğunlukta. Sigorta, Yol parası yoktur yani onu da cebinden ödüyoruz, tecrübe kazanana kadar durum böyle.

Daha önce benimde Gaziantep ilinde staj yaptığım firma çalışmak istiyorsan 1.000 TL veririm demişti 🙂 Şaka yapmıyorum bunlar gerçek fiyatlar. Normal bir AVM’de çalışan 2.500 TL ile işe giriyor. Yeni mezun Mimarlara verilen değer budur. Açık ve net.

Gel gelelim Tecrübeli veya Yeni Mezun bir mimar; 3 boyutlu çizim, Tasarım ve 0’dan bir proje çıkartabiliyor ise 3.000 TL ile 5.000 TL arasında bir maaş almaktadırlar. Şunu da söyleyeyim zaten kendini geliştirmiş, proje çiziminin tamamını yapabilecek kadar tecrübeye sahip kişi kendi ofisini açıp kendi işini yaparsa, yukarıda bahsettiğim Mimari Proje Çizim fiyatları üzerinden aldığı iş’e göre para kazanmaktadır.

2023 Maaşları

 • Yeni mezun bir İnşaat Mühendisi maaşı: 5,000 TL
 • Yeni mezun Mimar maaşı: 5,500 TL
 • Devlet kadrosuna girmiş yeni bir mimar maaşı 7,600 TL

? İnşaat hesabı nasıl yapılır? KAKS ve TAKS Nedir? Emsal değerine göre İnşaat Hesabı

 

İlgili Makaleler

14 Yorum

 1. Merhaba verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.
  Mimari proje bedeli olara verdiğiniz fiyatlara statik , elektrik vs. Gibi diğer projeler de dahil mi ?
  Yoksa sadece mimari proje fiyatı mı bu?

  1. @Zübeyir akan Merhaba, bu fiyatları normal proje çizim fiyatlarıdır ve Statik ve Elektrik fiyatları dahil değildir.

 2. Merhaba. 725 m2 düz arsaya 125 m2 oturum alanı olan tek katlı betonarme villa için inşaat ruhsatını alabileceğim şekilde toplam projeyi kaça cizdirebilirim. (inşaatı param oldukça yapacağım)

  1. @S. SEDAT ÖZDOĞAN

   Merhaba, Ruhsat işleri için lütfen aynı şehirdeki bir mimarlık ofisi ile iletişime geçiniz

 3. 125 metre kare alanlı iki katlı yada çatıyla beraber ikibuçuk katlı bir villa projesi bana kaça malolur bilgi verebilirmisiniz.

  1. @Erhan DENİZ Merhaba 125 m2’lik bir yapı için 3D çizim ve Kontrollük fiyatları hariç;
   Minimum fiyat 9,000 TL + KDV
   Önerilen Fiyat 16,560 TL + KDV’dir.

 4. 2017 yılında Sakarya’da bir mimarın m2 başına aldığı ücret 35 TL idi. Nasıl bugün 25 TL dediniz? Fazla ucuzlaştırmışsınız bence. Ben de mimarım.

 5. merhaba
  şehir içinde 360 metre kare arsam var. buraya ikiz villa tarzında ev yaptırmak istiyorum.yardım alabilirmiyim .

  1. @mücdat kürtül Merhaba

   Arsa tipinize ve İhtiyaç listenize göre Mimari Plan, Kesit ve görünüş çizimleri için 0530 170 38 00 numarasından bana ulaşabilirsiniz. Yalnız Projeleri imzasız olarak çizmekteyim. Autocad çizim programı üzerinden örnek / beğendiğiniz projeleri kendi zevkinize göre ve isteğinize göre uyarlayarak çizip teslim edebilirim, fakat imza ve belediye işleriyle uğraşmıyorum. Bu şekilde işinize yarar ise proje çiziminde yardımcı olabilirim.

   Diğer durumda (imzalı proje) için aynı şehirdeki bir Mimarlık Ofisine ulaşarak çizim yaptırmanız daha sağlıklı olacaktır. Çünkü Belediye işleriyle uğraşacakları için aynı şehirdeki bir ofis olması gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu