Grobeton Nedir?

Grobeton; Bina temelini yaparken zemini düzlemek için kullanılan C8_C16 sınıfı, 10cm – 20cm kalınlığında dökülen ve içerisinde donatı ( inşaat demiri ) bulunmayan betondur.

Grobeton ayrıca; Araç yollarında, Tretuvar,  betonarme yollarda ve kaldırım inşası yapılmadan önce zemin / toprak üzerine dökülen beton anlamınada gelmektedir. Anlayacağınız pek çok kullanım alanı vardır.

Teknik bilgiler

 • Grobeton için beton sınıfı en düşük dayanıma sahip C8 – C16 sınıfı hazır betondur.
 • Grobeton yüksekliği genelde 10 cm’dir
 • Donatısız, yani içerisinde inşaat demiri olmayan beton anlamına gelmektir.
 • Grobeton toprak üzerine dökülmez, altına blokaj denilen taş ve mıcır serilmesi gerekmektedir.
 • Amacı ise inşaat temelinde; düz ve temiz bir yüzey elde edip, Temel Su yalıtımı işleminin yapılması ve Temel Demirlerinin sağlıklı bir şekilde için döşenmesi  uygulanan bir yöntemdir.
 • Bir diğer adı “Koruma Betonu” olarak geçmektedir.
 • Grobeton fiyatları yaşadığınız şehirde bulunan herhangi bir Hazır Beton Firmasını arayarak “Grobeton için C8 – C16 sınıfı hazır beton ihtiyacım var” diyerek metreküp fiyatını ögrenebilirsiniz.

grobeton

Temel çukuru kazılmış, inşaat alanı (toprak) üzerine min. 5 cm , max. 20 cm kalınlığında dökülen C8 – C16 beton sınıfı değerine sahip temel altı betonuna Grobeton Denir. Grobeton dökülmeden önce kazısı yapılmış temel toprağı üzerine Blokaj denilen ve amacı grobeton dökümünü kolay ve doğru bir şekilde yapmak amacıyla serilmiş taş ve mıcırlara denilir.

Grobeton Dökümü

grobeton dökümü

 1. Grobeton; Hazır beton firmalarından sipariş edilir ve beton dökülecek adres Mixer araçları ile verdiğiniz miktarda (metreküp) gönderilir.
 2. Beton dökülecek alan üzerinn boyutları daha önceden belirlenmiş olması gerekmektedir ve buna göre grobeton metrajının hesaplanması gerekmektedir.
 3. Alan üzerine daha öncesinden Mıcır veya taşlar ile 5-10 cm kadar doldurulması gerekmektedir.
 4. Beton Mikseri geldikten sonra aracın arkasındaki beton dökme borusu ( kaydırak gibi şekli var ) ayarlanır ve grobeton dökmek istediğiniz alan üzerine dökülür.

Grobeton için temel çukuru kepçe makinesi ile kazılır ve toprak yüzey düzleştirilir.

temel çukuru

Yukarıdaki resimde yer aldığı gibi; Proje kotuna göre kazılan temel çukuru tesviye (düz bir toprak yüzey oluşturulur) edilir.

Düzleştirilmiş toprak üzerine 5 cm ile 20 cm kalınlığında bir beton dökülür. Dökülen bu beton GROBETON denir.

grobeton

Buraya Tıklayarak »» Hazır beton ve Beton Sınıfları tcetveli.org/beton/ hakkında bilgi alabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu