Çizgi Çalışması

Tek başına yüzey ve hacim etkisi göstermeyen, bulunduğu yere göre ince uzun ve belli yollar izleyen görsel tasarım elemanıdır. Çizgiyi tanımlayacak olursak, bir noktanın verilen doğrultudaki uzantısı çizgidir.

çizgi çalışması

Noktaların birleşimi veya Bir noktanın uzantısından meydana gelen çizgiler tek başlarına bir anlam ifade etmezler.  Kavisli, Yuvarlak, İnce-Kalınlık, Birbirini tekrar eden çizgiler birleşerek bir kompozisyon oluşturur ve bir anlam kazanır. Mimarlık, Görsel Sanatlar gibi bölümlerin temelini oluşturur.

Çizgi Çalışması Örnek Çizim

Farklı bir tasarım ile yapılmış çizgi çalışması örnegi? Aşağıdaki videoyu izleyerek sizlerde benzer bir çizgi çalışması yapabilirsiniz.

çizgi çalışması örnekleri

Çizgi Çeşitleri

  • Düz Çizgi

Düz çizgiler hangi konumda kullanılırlarsa kullanılsınlar daima hareketsiz çizgilerdir. Göz hiçbir kırılmaya, dalgalanmaya, iniş çıkışa katılmadığı için durgunluk hissi uyandırır. Yatay çizgiler genişlik, dikey çizgiler yükseklik etkisi verir.

  • Eğri Çizgi

Eğri çizgiler her zaman hareketli çizgilerdir. Göz daima çizgiyi takip ettiği için sürekli çizginin hareketi yönünde bir dinamizm hissi uyandırır. Çizginin eğikliği arttıkça hareket duygusu buna paralel olarak artar.

Çizgi çalışması örnekleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu