1 günde Mimari Proje hazırlamak ?

Yumurta göte dayanınca bir şeyler hakkında karar alıp kesin sonuçlar elde etmesi daha kolay oluyor sanırım.

Konu başlığı olarak “1 günde proje hazırlamak” dediysek öyle ahım şahım bir şey beklemeyin, 2 gün sonra proje dersi var ve 6 hafta boyunca hiç bir şey yapmayan ben; derse eli boş gidince kalacağını fark edip Dalış Merkezi/Yüzme havuzu & Otel/Konaklama projesi için autocad üzerinden bir şeyler karalamam gerekti. Sizinle paylaşayım dedim, belki işinize yarayan noktalar olur. 🙂

Amerikayı tekrar keşfetmeye gerek yok

Demişti bir hocamız,

Proje konusunda eşsiz bir içerik kaynağı olan arkitera.com sitesine girip proje konusu ile ilgili arama yapıyoruz. Daha önce yapılmış ve yarışma projelerinde ilklere giren projeleri inceleyin ve iç mekan çözümlerini bu örneklere göre yapın.

Sunum

Proje konunuz hakkında bilgi toplama ve juri’de en doğru şekilde hocalara aktarmanız gerek. Uzun ve gereksiz cümlelerden kaçının ve net olun!

Site içerisinde hem Yüzme Havuzu tasarımları ve Projeleriyle birlikte, Proje Sunumu ile ilgili olarak yazılara kolaylıkla ulaşabilir, kendi fikrinizle uyuşan noktalardan bir kaç tutam çalabilirsiniz.

Mesela Dalış Merkezi/Yüzme havuzu ile ilgili sektörel yazılar arasından dişe dokunur bilgileri alıp sunum içerisine ekleyebilir, Juri’ye çıktıgınızda bunlardan bahsedebilirsiniz.

Tabi tek bir siteye baglı kalmadan google üzerinden araştırma yaparak bir çok kaynağa ulabilirsiniz, her şeyi dövlet beklemeyin

Konumuz ile ilgili olarak daha önce yapılmış projelerin Pdf halleri bulunmakta, buralardan da bir şeyler ayıklayabiliriz kendimize;

Proje Örnekleri

Mevcut projeler üzerinden yerleşim, birimler arasından geçişler vs. konularda kendi arazi ve projenize uygun noktaları alıp Autocad üzerinden çizime başlayabilirsiniz.

Ben çizim yapamam, hazır proje ver bana yiğidim

Diyenler için, hazır projelerin Autocad ve Uygulama projesinin tamamına ulaşmanız için; Elektronik Kamu Alım Platformu ( EKAP ) yani dövlet ihalelerinin projeleriyle birlikte yayınlandığı Bu Siteye girip arama kısmında projemiz ile ilgili anahtar kelimeler ile arama yapıyoruz.

Link; https://ekap.kik.gov.tr/EKAP/Ortak/IhaleArama/index.html

Benden bu kadar, 1-2 proje indirip, buradan aldığım projeleri kendi projemin arazi ve ihtiyaç listesine göre revize ekmem gerek.

Öptüm cınım :*

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu