Yapı Uygulama Projesi

Yapı Uygulama Projesi: Mimari Projesi çizilen herhangi bir yapının “İmar Yönetliği”ne ve Mimari Çizim Tekniklerine / Kurallarına uygun olarak çizilmiş, pafta içerisinde Sistem ve Nokta Detayı projelerinin bütününe Uygulama Projesi diyebiliriz.

Uygulama projesi denince benim aklıma Mimarlık Bölümü okurken ders olarak aldığım ; Dönem boyunca proje içerisinde yer alan; Asansörü ordan oraya taşımakla geçti ve 39,00 puanla kaldığım ders olarak aklımda yer edinmiş.

Daha gerçekçi bir tanım yapmak gerekirse Yapı Uygulama Projesi; Yapının inşası için, tüm mimari çizim kurallarına uygun ( teknik çizim kuralları ) ve çizilmiş her elemanın bir anlam ifade ettiği ve uygulama sırasında inşaat, şantiye ve ofistekilerin bu projeye bağlı kalarak yapıyı inşaat ettikleri projedir.Teknik olarak zırvalığı bırakıp kendi anlatımımla Yapı Uygula Projesinde yer alan Mimari çizim ve Teknik çizim kurallarına uygun, kendi projem üzerinden örnekler ile anlatmam gerekirse,

Mimari Uygulama Projesi

 1. Aplikasyon planı 1/200 Ölçek
 2. Vaziyet Planı 1/200 Ölçek
 3. Bodrum kat planı 1/50 ölçek
 4. Kalıp planı 1/50 ölçek
 5. Zemin Kat planı 1/50 ölçek
 6. Normal Kat planları 1/50 ölçek
 7. Çatı katı planı 1/50 ölçek
 8. Çatı Planı 1/50 ölçek
 9. Kesitler 1/50 ölçek
 10. Görünüşler 1/50 ölçek
 11. Sistem Detayları 1/20 ölçek
 12. Nokta detayı 1/1 ölçek çizimleri yer almaktadır.

İyi aşçı pilavından, iyi mimar merdiveninden belli olur” demişler.

Yapı uygulama projesi ; Mimari çizimleri tamamlanmış bir projenin sahada(şantiyede) nasıl yapılacağı, hangi malzemelerin kullanılacağının detaylı bir şekilde çizildiği ( 1/20 – 1/10 ölçeklerde  detay çizimlerin yer aldığı)  projeler diyebiliriz.

Layer Ayarları

Yapı uygulama projesine başlamadan önce Autocad Programı üzerinden Layer Ayarları yani Kalem ve Çizgi tipi ayarlarının yapılması gerektir. Çünkü bir Mimari Projede Çiziminde Kolon, Duvar, Sıva, Tefriş, Kapı – Pencere ve Merdiven çizimlerinin kalem / çizgi kalınlıkları farklıdır.

autocad layer ayarları

Yukarıda yer alan resimde Autocad Layer ayarlarının; Kalem ve Çizgi Tipi ayarlarının dogru bir şekilde yapıldı tablo gösterilmiştir. Autocad Layer Ayarları ile ilgili daha detaylı yazımı okumak için Tcetveli.org/Autocad-layer-ayarlari/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

[alert-success]Yapı uygulama projesi; Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yayımlanan İmar Yönetmeliğindeki kurallar dahilinde çizilen projedir.[/alert-success]

Örnek: mevcut projemize bir sığınak yapacağımız zaten ilk önce sığınak ile ilgili mevzuatta yer alan Sığınak Yönetmeliğine bakılması gerekmektedir.

 1. 12 ve daha az bağımsız bölümü olan sadece konut kullanımlı yapılarda sığınak zorunluluğu yoktur.
 2. Toplam yatak sayısı 50 ve daha az olan yurt, koğuş, misafirhane yapılarda sığınak zorunluluğu yoktur.
 3. Sığınak Hesabı: Kişi başına en az net bir metrekarelik sığınak yeri ayrılır. Sığınaklarda yapılacak wc, duş ve mutfak nişi bu alana dâhil değildir.

Yönetmelikte yer alan sığınak gibi; Asansör, Merdiven/Yangın merdiveni, Havalandırma ve Ateş bacaları, Otopark, Engelli rampa egimleri gibi yapacağımız çizim birimleri yayınlanan Yönetmelik kurallarına göre çizilir. Bu Kural ve Detay çizimleri geneli de Yapı Uygulama projesini kapsamaktadır.

Bu dönem aldığım 1 bodrum kat + 2 normal kattan oluşan villa tipi yapı uygulama projesinin Autocad .dwg dosyalarını paylaşıp, proje çizimi hakkında önemli detayları da belirterek bir yazı yazayım dedim. Benimle gelin <3

Aplikasyon planı  

Mevcut yapımızın(Bina, Villa gibi..) arazi üzerine yerleşimi gösteren projedir. Aplikasyon planı ölçeği 1/200’dür

aplikasyon planı

 • Arazi üzerine Yapının yerleşimi
 • Yerleştirdiğimiz yapının araziye olan çekme mesafesi/bahçe mesafesi
 • Arazinin dış ölçüleri ve köşe kotları
 • Mevcut arazi sınırları ve komşu arazilerin gösterilmesi
 • Mevcut durumdaki yol ve kavşakların gösterildiği projedir.

Vaziyet Planı

Vaziyet planı çiziminde, proje üzerinde özellikle arazi içi ve arazi dışı ile etkileşimi gösteren projedir. Vaziyet planı ölçeği 1/200’dür.

Projenin yer aldığı arsayı, mevcut bina ve yolları ile birlikte, projenin şematik çatı planını ve çatı eğimlerini göstermelidir. Yapının çatısına ve zemine yerleştirilmiş olan her tür servis ekipmanı ile, (su, elektrik, do.al gaz gibi) alt sistemlere ait yapı – arazi ilişkisi yerleşim planında gösterilmelidir. Aynı paftada mevcut doğal ve tasarlanmış araziyi ifade eden kesit veya kesitler ile, yönlendirme oku ve yeterli sayıda kot ve ölçü bulunmalıdır.

vaziyet planı

Vaziyet planı üzerinde gösterilmesi zorunlu olan Mimari bilgiler şunlardır;

 • Mevcut arazimizin sınırları gösterilir
 • Arazi çevresindeki; Komşu Parseller ve Yol baglantıları
 • Arazimize var ise otopark girişi ve yaya girişi
 • Apartman/Villa veya yapımıza giriş/yürüş yolu
 • Arazi içi çevre düzenlenmesi; Yeşil alan, yürüyüş alanları, oturma alanları
 • Mevcut yapımızın Çatı Planı arazi üzerine yerleştirilir.
 • Çatı üzeri ve zemin kotları gösterilir.
 • Çatı katı Teras alanı var ise “Teras” şeklinde yazılır ve Çatı olan kısım kremit kaplama layer’ı ile taranmalıdır.
 • Çatı üzerinde var ise Asansör ve baca çıkmaları gösterilir.

Kat Planları

 • Bodrum kat (varsa), giriş katı (zemin kat), 1.kat ve varsa diğer katlara ait birbirinden farklı tüm kat planları çizilmelidir.
 • Planlarda her mekandan en az iki ölçü çizgisi geçecek şekilde, gerekli tüm iç ve dış ölçüler ve zemin kotları verilecektir.
 • Mekan ad ve numaraları, taşıyıcı sistem aksları, arsa ile yapı ilişkisi belirtilecektir.
 • Planlar üzerinde yapı ile ilgili tüm elemanlar adlandırılacak ve boyutları ile gösterilecektir.
 • Taşıyıcı sistem aksları, yeterli sayıda ölçü çizgileri ve kotlar tüm planlarda bulunacaktır.
 • Ahşap asma veya oturtma / beşik çatılara ait konstrüksiyon planında, çatı makasların yerleri, tüm çatı elemanı adları ve yeterli miktarda ölçü verilmelidir.
 • Betonarme teras çatılarda ise, çatı eğimlerine ait bilgiler, kullanılan malzeme isimleri, yeterli miktarda ölçü verilerek ve kotlandırma yapılarak verilecektir.

3 Yorum

 1. merhabalar , mimari proje çizilmeye başlandığında çizim sırası ne olmalı bilgi verebilir misiniz? Bir de kot verme işlemi mimari çizimin hangi safhasında uygulayacaz bilgi verebilir misiniz ?

  1. @Veysel Merhaba 🙂

   Öncelik olarak soru basit görünse de çok ayrıntılı ve uzun bir cevap gerektiren bir soru, ben kısaca özetlemem gerekirse.

   1- Arazi Şekli ve Konsepte göre Kütlemiz belirlenir.
   2- Projenin ihtiyaç listesi/programı çıkartılır.
   3- İhtiyaç Listesine göre “bubble diagramı” yani birimlerin birbiriyle ilişkisiniz anlatan şema çizilir.
   4- Çizilen şemaya göre Daha öncesinden belirlediğimiz kütle içerisine bu birimler yerleştirilir.
   5- Sonrasında; Duvar – Kolon – Merdiven – Tefriş Yerleşimi – Sıva – M2 hesabı – Döşeme Detaylar yapılır. En basit haliyle bu şekilde cevap verebilirim.

   Kot verme işlemi pek önemli değil proje sırasında, Çünkü projeyi çizerken arazi egimli ise; Projeyi çizen mimar bunu biliyordur ve çizimi yapmadan önce kafasında her şeyi çizmiştir, yani proje aklımızdadır.
   Proje tesliminde son rötuşlar/düzenlemeler yapılırken eklenebilir.

   Kot verme detayı ise;
   +Subasmanı,
   +Bina girişi,
   +Arazi girişi,
   +Merdiven ve Sahanlık kısımlarına kot verilir. Tabi bu detay plan çiziminde.

   Kesit çiziminde kot verilen alanlar ise;
   +Bodrum
   +Tretuvar
   +Zemin ve normal katlar
   +Balkon
   +Çatı
   + Parapet kısımlarıdır. 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu