OSB Levha Nedir?

Oriented Strand Board teriminin kısaltılmışı olan Osb, günümüzde; Rendelenmiş, yani küçük ahşap parçalarının yapıştırıcı yapı kimyasalları ( tutkal, vaks ) ile birleştirilip, preslenmesiyle oluşan bir ahşap malzemedir.

Bir diğer adı olan Yonga Levha = OSB ile aynı anlama gelmektedir. odun veya odunlaştırılmış ( talaş ) bitkilerin, yapay reçine tutkallar ile karıştırılarak; pres makinelerinde levha haline getirilmesiyle oluşan malzemedir.

Kullanım alanları

osb ile yapılmış mutfak dolapları

OSB Levhanın kullanım alanlarını net bir şekilde anlamınız için şunu söyleyeyim; Bu ahşap malzeme; talaşların / küçük tahtaların kimyasallar ile birleşmesinden oluştuğundan dolayı su, nem, ısıya gibi karşı dayanıklıdır ve normal bildiğimiz çeviz, meşe, ladin, sedir, sarı çam gibi ağaçlardan elde edilen ahşap parçalarından daha sağlamdır ve bu yüzden ahşap/tahta yerine hemen hemen aklınıza gelebilecek her yerde Osb Levha kullanılıyor.

Kullanım alanlarına örnek:

  1. Yatak odası takımlarının Dolaplarında
  2. Koltuk ve Yemek Masaları
  3. Mutfak Dolapları
  4. Bölme duvar yapımı
  5. Dekoratif ve Asma Tavanlarda

Yani net bir şekilde şunu söyleyebilirim; ahşap ile yapılacak hemen hemen her yerde kullanılan bir malzemedir.
Mesela mutfak dolaplarında üzerine beyaz folyo ile kaplanarak yapılıyor.

Osb Levha kalınlıkları 0,9 cm ile 3,00 cm arasında satılmaktadır. Birleşim malzemesi olduğundan dolayı ihtiyaca göre üretim yapan firmalar talep olursa her kalınlıkta ve boyutta imal ediyorlar.

Osb Standart boyutları:

  1. 183 x 244 ve
  2. 183 x 122

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu