Kuranglez Nedir? Ölçüleri ve Yapımı

kuranglez nedir, kuranglez ne demek

Kuranglez nedir?: Toprak seviyesinin altıda yer alan yapıların ( Bodrum Katı, Otopark vs. ) havalandırılması ve doğal ışık ile aydınlatılmasını sağlamak adına yapılan bölüme kuranglez denir.

Kuranglez Ölçüleri

  • Parsel sınırı içinde kalmak ve binaya bitişik olmak şartıyla binaların tabii zemin altında kalan bölümlerine doğal ışık ve havalandırma sağlamak amacıyla en az 0.80 metre en fazla 1.20 metre genişlikte olabilen,
  • Binanın hiçbir cephesinde mütemadiyen tesis edilemeyen,
  • Boyu yapıldığı pencere genişliğini 0.50 metreden fazla geçmeyen,
  • Derinliği azami 2.00 metre olan, giriş çıkış amacı taşımayan ancak,
  • Yol cephesi haricinde kaçış amacıyla çıkış tertiplenebilen ışıklıkları,

kuranglez nedir


Yukarıda bitmiş bir Kranglez uygulaması yer almaktadır. Altta bulunan bodrum katının hem havalandırılması hem de güneş ışığından faydalanmak amacıyla uygulanan bir sistemdir.

Kuranglez Yapımı

kuranglez çizimi

Bodrum perdesi üzerinde; ihtiyaç ve yapının alan durumuna göre 30 cm x 30 cm, 50 cm x 50 cm ( bir nevi tuvalet penceresi büyüklüğünde ) boşluklar bırakılır ve yukarıdaki resimde yer alan 2 örnek gibi diş şeklinde uygulanır ve kazılan alan doldurulur.

kuranglez yapımı

Doldurulan alan sonrası yağmur ve zeminden gelecek suların içeriye girişini engellemek amacıyla; mevcut toprak yüksekliğinde minimum 10-20 cm arası bir kademe beton ile yükseltilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu