Alın Tahtası Nedir ?

Alın tahtası uygulamasını daha önce ihale ile aldığımız çatı onarım işinde öğrenmiştim. Alın; yani yüzey anlamına gelen bu inşaat malzemesi; çatıların bitiş kısımlarında (oluk) kullanılan ve genellikle işlenmiş ahşap ürünlerinden oluşan malzemedir.

Teknik dilde açıklaması: Bir yapının çatı kısmında kullanılan, genellikle kamelya, veranda, saçak altlarını ve çardak çevrelerini kapatan ve çatı kaplamasında kullanılan ( Çatının uç kısımlarına ) monte edilerek tutulan ve genellikle dekoratif anlamda kullanılan ahşaba denir.

alın tahtası

Yukarıda yer alan resimde; çatı kaplaması yapıldıktan sonra, işlenmiş ahşap malzemesi ( şekil verilmiş ) çatı uçlarını 10-15 cm’lik çiviler ile monte edilir. Kullanılan bu işlenmiş tahtaya “Alın Tahtası” adı verilir.

ashap asma tavan modeli

? Alın tahtası haricinde eğer ahşap ürünlere ve tasarım örneklerine ihtiyacın var ise tamamen ahşaptan yapılmış 25 Ahşap Asma Tavan Fikri yazımızı okumalısınız.

Dekoratif alın tahtası eski zamanlarda üzeri daha çok işlemeli ve genel olarak lüks yapılarda kullanılırdı. Günümüzde malzeme ve işçilik fiyatlarının artmasıyla şuan pek fazla kullanıldığı görülmemektedir.

Son olarak sizlere dekoratif amaçla yapılmış alın tahtası çatı kaplaması örneği bırakıyorum. Daha fazla içerik için: Mimarlık Terimleri sayfamızı ziyaret edin.

dekoratif alın tahtası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu