Banyo Proje Çizimi

Mimari projede Banyo çizimi yapacak arkadaşlar için hazırlanmış; Farklı kullanım alanlarına göre Banyo tefrişi içerisinde yer alan; Klozet, Lavabo ve Duşakabin/Küvet ölçüleri ve Teknik Bilgiler yer almaktadır.

Bağımsız alan olarak küvetli/duş ve tuvaleti ile bir banyo; İmar Yönetmeliği gereğince bir konutun mecburi düzenlemelerindendir. (Planlı alanlar tip imar yönetmeliği, madde 38)

  • Büyük konutlarda banyo ve WC birbirinden ayrı olmalıdır, özellikle ek bir WC ( Misafir-Wc ) ön görülmelidir.

Banyonun kuzeye doğru yönlendirilmiş olması gerekir ve mümkünse doğal ışıklı ve havalandırmalı olmalıdır. İç mekanda bulunan banyolarda etkin bir mekanik havalandırma olmalıdır. (DIN 18017-3)

Banyolar proje çizimi sırasında genel olarak evin dinlenme bölümüyle beraber düzenlenir ancak teknik nedenlerden dolayı banyonun ( Özellikle WC’nin ) mutfak ile birlikte düzenlenmesi ortak tesisat bacası kullanımı açısından avantajlıdır.

Ayrıca Banyo çizim projelerinin yer aldığı Banyo ve WC Tefriş tefrişleri ( Tcetveli.org/banyo-ve-wc-tefrisi/) yazımızda, Autocad (.dwg) projelerini indirebilirsiniz. 🙂


Banyolarda hareket alanları planlama esaslarını belirleyen DIN 18022, yaşlı ve engelli insanların ihtiyaçlarını karşılamakta yetersiz kaldığı için, 2007 yılında uygulamadan tamamen kaldırılmıştır. Bu nedenle, burada verilen ölçüler kesin minimum ölçüler olarak anlaşılmalıdır.

  • Yüksek nem ve buna bağlı yoğuşmadan dolayı, yüzeylerin kolay temizlenebilir olması gerekir. Duvar ve tavan sıvalarının, nemi yeterince alabilmesi ve verebilmesi gerekir.
  • Döşeme kaplamaları kaymayı önleyici malzemeden seçilmelidir.
  • Şayet evde bir ardiye odası bulunmuyorsa; banyoda çamaşır makinesi ve kurutma makinesi bağlantıları ile kirli çamaşır sepeti alanı planlanmalıdır.

Banyo Dekorasyonu

Farklı tip ve malzemeler kullanılarak gerçek hayatta uygulanmış projelerin yer aldığı bir video hazırladım. Renk seçimi, Tefriş yerleşimi ve kullanım bakımından hoşunuza giden modeli kendi eviniz için uygulayabilirsiniz;

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu