Autocad ile Tuvalet Proje Çizimi

Bir konutta genellikle WC bina girişine yakın, banyo ise yatak odalarına yakın tanzim edilir.

WC-banyo, konutlarda ıslak hacim olarak nitelendirilen mekânlardır. Bu mekânlarda temiz su ve pis su tesisatları bulunmaktadır. Tesisatların yoğun olarak kullanıldığı bu mekânlar genellikle birbirine yakın olarak tanzim edilir. Bir kattaki tek daire veya birden fazla daire içinde mümkün olduğunca guruplaşma, binanın tesisat çözümleri için avantaj sağlar.

Bilgisayarla proje çizimine başlamadan önce ekran ayarları, çizim sınırları, katman ayarları ve nokta yakalayıcıların ayarlanması gerekir.

Duvar ve Sıva Çizim

WC için örnek olarak aşağıdaki plan, verilen ölçülere uygun olarak line komutu ile çizilir. WC havalandırma bacası ile birlikte tasarlanmıştır

wc duvar çizimi

WC duvarlarında sıva kalınlığı 2 cm olarak offset komutu ile çizilir. Köşelerdeki fazlalıklar trim komutu veya fillet komutu ile radius değeri 0 (sıfır) alınarak temizlenir.

sıva çizimi

Banyo için örnek olarak aşağıdaki plan, verilen ölçülere uygun olarak line komutu ile çizilir. Duvar kalınlığı 10 cm olacak şekilde, offset komutu kullanılarak çizilir.

Banyo duvarlarında sıva kalınlığı 2 cm olarak offset komutu ile çizilir. Köşelerdeki fazlalıklar trim komutu veya fillet komutu ile radius değeri 0 (sıfır) alınarak temizlenir.

Pencere ve Kapı Çizimi

WC ve banyo kapısı 80 cm ölçüsünde 10 cm kapı dişi bırakılarak duvarda boşluk açılır. Açılan bu ölçüye göre kapı kasası ve kanadı uygun “layer”de çizilir. Kapının açılış izi arc komutu veya circle komutu ile çizilir.

kapı ve pencere çizimi

WC ve banyo penceresi genişliği, 50 cm den 60 cm’ye kadar ölçülerde yapılabilir. Genel olarak kare tasarlanır. Pencereler mümkünse binanın dışına ve kuzey yönüne bakar. Birden fazla dairenin olduğu katlarda genellikle havalandırma bacası kullanılır. WC ve banyo pencereleri bu ortak bacalara açılır.

autocad kapı pencere çizimi

Tefriş Elemanları

WC’de kullanılan tefriş elemanları olarak alaturka hela taşı, alafranga hela taşı, pisuvar ve lavabo kullanılır. Pisuvarlar konutlarda kullanılmaz, umumi WC’lerde kullanılması uygundur. Genellikle bu malzemeler seramik esaslıdır. Seramik, temizlik ve hijyen açısından sağlıklı bir malzemedir. Duvar ve yerlerde yer karosu ve duvar seramikleri kullanılarak hijyen ön planda tutulur.

wc tefriş elemanları

Autocad Banyo tefriş Çizimlerini https://www.pislikmimar.com/banyo-tefrisleri/ Adresinden indirebilirsiniz.

Tefriş Ölçüleri

Banyolar genel temizlik yapılan mekânlardır. Bu mekânlarda temizlik ve hijyen ön plandadır bu nedenle yer ve duvar kaplamalarında seramik malzeme kullanılır. Tefriş elemanları da genellikle seramiktir.

Tefriş elemanı olarak lavabolar, klozet (alafranga hela taşı) ve bideler, duş teknesi, küvet ve jakuziler kullanılır. Banyonun büyüklüğüne göre tefriş elemanı seçimi yapılır. Banyo elemanlarından Alaturka Tuvalet ve lavabo tefriş ölçüleri

banyo tefriş ölçüleri

Tuvalet Çizimi

Tefriş elemanları verilen ölçülerde çizilerek WC planı içerisine yerleştirilir. Tefriş elemanları yerleştirilirken insanların rahat hareket edebileceği şekilde plan içerisine çizilmelidir.

Tefrişler çizimden sonra makeblock ile bloğa dönüştürülmelidir. Bloklama çizimin taşıma ve düzenleme esnasında bozulmasını önler.

wc tefriş yerleşimi

  • Proje çizimi ile ilgili olarak diğer tüm yazılarımıza Mimari Proje Çizimi sayfamızdan ulaşabilirsiniz.
  • Autocad ile proje çizinler için Tefriş Kütüphanesinden hazır çizimlerimize göz atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu