Vaziyet Planı Örnekleri

Vaziyet planı: Belirli bir yerin konumunu, yerleşimini ve yakın çevresini ifade etmek için çizilen bir mimari proje paftasıdır.

Plan ölçeği proje alanının büyüklüğüne göre değişmektedir. Mevcut projenizin yakın çevresinin gösterildiği plan ölçeği genel olarak 1/ 200 veya 1/500 ölçekli çizim üzerinden gösterilir.

Vaziyet planında gösterilmesi gereken detaylar: Mevcut yapımızın Çatı Gösterimi, cadde ve sokaklar, yapıya giriş alanı, tretuvar, var ise otopark alanları ve peyzaj çizimlerinin yapılması gerekmektedir. Yani sert ve yumuşak zeminin dogru bir ifadeyle gösterilmesidir.

Vaziyet Planı örneklerini paylaşmadan önce; konuyu daha iyi algılamamız adına Vaziyet Planı Nedir ve Vaziyet Planında gösterilmesi zorunlu olan çizimler

Vaziyet Planı Çizimi Teknik Kurallar

Vaziyet planı çiziminde gösterilmesi zorunlu Mimari Teknik kurallar;

 • Araziye ve yapıya giriş yollarının gösterilmesi
  Arazimizin etrafındaki yollar gösterilir ve yaya kaldırımları araç kotundan 15/20 cm yükseklikte çizilir.
 • Bina ve Arazi kotlarının gösterimi
  Araç, Zemin ve Bina çatısı üst kotları gösterilir
 • Yol gösterimleri
  Araziye giriş yolu, yürüyüş yolu gibi tüm kaldırım ve yollar çizilir.
 • Yön belirlemek için Kuzey Oku eklenmelidir.
 • Gerekli alanlarda ölçülendirmeler yapılmış,
  Arazinin sınırı ölçüleri ve Yapının dış kütle ölçüleri verilir. Bunun dışında Vaziyet planında ölçülendirme yapılmaz
 • Yapı yüksekliklerine göre kalem kalınlıkları ile vurgulanmış,
  Vaziyet planı kuşbakışı yani üstten görünüş çizimidir. Kalem kalınlığı olarak bize yakın olan çizgiler Kalın, uzakta kalan çizimler ince kalem kalınlığıyla çizilir. Yapı en kalın çizilecek şey; Kat yüksekliği yüksek olan birimdir.
 • Mekan ve Yapı isimleri belirtilmiş
  Yapının adı belirtilir. Örneğin; Sanat Merkezi, Otopark, Giriş kısmı gibi çizilmiş olan şeyin ne olduğu yazılır.
 • 1/100 veya 1/200 ölçeğinde çizilmiş,
 • Komşu parsellerin kat yüksekliği
  Arazimizin yakınındaki yapıların kat yükseklikleri sayı ile yazılarak belirtir.
 • En az 2 kesit gösterilir
  Resmi kurumlarda zorunlu bir uygulamadır. Vaziyet planı alt köşesine, birbirine dik 2 kesit çizimi ekledir.

Vaziyet Plan Sunumu

Vaziyet planında benim en çok beğendiğim örneklerden birisi. Çok fazla renk kullanmadan ve yapının şekline uygun bütünleyici bir peyzaj çalışması ile çizilmiş bir projenin vaziyet planı örneği.

Önemli olan şey projeye baktığınız ilk olarak yapıyı görmek, yapının arazideki yerini, giriş yollarını kolay bir şekilde algılamak, daha sonra ile mimari teknik kurallar ve çizim tekniklerinin dogru bir şekilde gösterimidir.

Vaziyet Planı Örnekleri

Belirttiğim çizim kullarına uygun detaylar çizildikten sonra; farklı proje çizim örneklerine ve vaziyet planı boyama ile sunumu yapılmış bir kaç vaziyet planı örnekleri

Yukarıdaki örnek vaziyet plan 1/500 ölçek teknik çizim kurallarına göre yapılmıştır. Bu örneğe baktığımızda Araç Yolları gri renk ile boyanmış (Arazi çevresi ana yollar) ve kolaylıklar gözümüz araçların yapı çevresindeki dolaşım yolları ve yapılara giriş, otoparklara ulaşımları kolaylıkla görüyoruz.

Bunun dışında gözümüzün de kolaylıkla algıladığı gibi yapılar beyaz renk ile çizilip, siyah gölge verilerek kat yüksekliği fazla olan bu bina/apartman yapılarının yüksekliği bu yöntem ile belirtilmiştir. (Yani yapılar daha yüksek, yollar alçak seviye)

Tempo City firmasının 2 bloktan oluşan bir site/apartman projesinin vaziyet planı örneği. Yine 500 ölçekli çizilen bu vaziyet planında

 • Yapının yerleşimi (A-B Blok) ,
 • Otopark alanı,
 • Yakın çevredeki birimler (axix avm)
 • Giriş ve çıkış yolları gibi tüm detaylar işlenmiş ve renklendirilmiş bir vaziyet planı örneğidir.

Bu Vaziyet planı örneğinde ile belirli bir mimari konsept ile oluşturulmuş çizim örneğidir. Bakınca üst kısımdaki yapıların bir çember çizgisi üzerinde yerleştirildiğini ve sosyal alanlarının orta kısma yerleştirildiği gözüküyor.

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. @Ebrar Merhaba,

   Eğer çatıda tek bir yönde eğim var ise ok işaretiyle gösterim yapabilirsiniz.
   Kırma Çatı gibi bir den fazla eğim var ise, kullanacağınız çatı kaplama malzemesinin taramasını yapmanız yeterli olacaktır. Her eğim/kırılma noktasının yerleri belli olacağından dolayı tarama sonrası eğim kendini tarama ile ifade edebilir.

   1. Merhabalar,ön bahçeyi kaldırım kotunda ,diğer 3 bahçeyi 0.00 kotunda tesfiye yaparsak ve kaldırım kotuyla 0.00 kotu arasında mesala 1 m kot farkı varsa orada basamak vaziyette gösteriyormuyuz belediye tuhsat projelerinde gösterildiğini görmedim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu