Zemin Etütleri

İnşaat alanının zemin katmanlarının oluşumu, genleşmesi, tabakalaşması, kalınlığı ile ilgili yeterli derecede yerel deneyim yoksa zemin araştırma uzmanları tarafından zemin etüdünün yapılması gerekir.

Zemin etüdü, strip kazısı ( kepçe ve greyder ile) delme ( çamurlu rotary, döner-darbeli, çekirdek delme) ile numune alma ve sondaj yoluyla ( topografya, inşaat ve ilgili kayaç uzantısına bağlı olacak sayı ve derinlikte) yürütülür.

Zemin suyu seviyesi; su düzeçlerinin açılan deliklere yerleştirilmesi ve düzenli ölçümlerle ( seviye dalgalanmaları) tesbit edilir.Teknik zemin etütleri yapıların ekonomik ve teknik anlamda eksiksiz planlama ve uygulamaya yönelik veriler sunmalıdır: Zemin örnekleriyle yapılan etütlerle, tanecik dağılımı, su muhteviyatı, kıvam, yoğunluk, sıkıştırılabilirlik, kayma mukavemeti, geçirgenlik ve kirletici madde verilerine ulaşılabilir.

Sondaj keşif derinliğinin sürekli mukavemet ve yığın yoğunluğu doğrultusunda yapılır. Zemin suyu örnekleri, beton agresivitesi açısından incelenir. Araştırma sonuçları, zemin ekspertiz raporu olarak inşaat yöneticileri sunulur.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.