Ses Yalıtımı Nedir?

Ses yalıtımı yapmak isteyenler için öncelik olarak yalıtımın kısa bir tanıtımını yapıp ardından ses yalıtım malzemesi ve uygulaması hakkında bilgiler vereceğim.

Ses Yalıtımı

Ses yalıtımıyla anlatılmak istenen, bir kaynaktan dinleyiciye ses aktarımının engellenmesidir. Ancak bunu tamamen önlemek mümkün değildir. Öncelik olarak sesin kaynağını belirlemeli ve buna göre malzeme ve yalıtım yöntemleri uygulanmalıdır.  1. Ses kaynağı ve dinleyici aynı mekanda ise Ses emme yöntemi uygulanır.
  2. Ayak sesi ( yürürken veya benzeri durumda bir döşeme veya merdivenin uyarılmasıyla oluşan ses ise,
  3. Ses yalıtımında, rahatsız edici sesin türüne göre Hava sesi ( eğer ses kaynağı ilk olarak çevredeki havayı uyarıyorsa)
  4. Gövde sesi ( eğer ses kaynağı bir yapı elemanı doğrudan etkiliyorsa )

Gibi durumlar belirlenir.

Ses Yalıtım Malzemeleri

Ses yalıtımı için Akustik Sünger olarak satılan Piramit Tip, şeklinde bulunan malzemenin uygulaması mevcut durumdaki duvar üzerine doğrudan yapıştırılarak uygulanır.

Bu ses yalıtımı malzemesi genel olarak hali hazırda bulunan Salon, Oturma odası ve en çok Stüdyo-Ses Kayıt-Müzik odalarından kullanılır ve Dekoratif anlamda malzeme çeşidine göre görsel anlam modern bir şıklık katar.

Akustik Yalıtım Süngeri

ses yalıtım süngeri

Kendinden yapışkanlı olarak da piyasada bulunan bu Ses Yalıtım Süngeri biraz normallerine göre fiyat farkı olabilir. Normal bir Ses yalıtım süngeri aldığınız yerde; Sıva, Silikon gibi yapıştırıcı özelliğe sahip malzeme alıp; Duvarınıza sürdükten Yalıtım Süngerini duvarınıza yerleştirerek yapıştırabilirsiniz.Yukarıda bir evin salon duvarlarında uygulanan oldukça şık bir ses yalıtım uygulamasının bitmiş hali yer almaktadır. Bu yalıtımda; Kare Tipli yalıtım süngeri kullanılarak yapılmıştır. Daha önce de söylediğim gibi bu malzemenin dış görünüş olarak çeşitli tipleri bulunmaktadır. Tercih tamamen size kalmıştır 🙂

Bariyerli Bondex Süngeri ses yalıtım

YineDuvarlarda kullanılan Bariyerli süngerin uygulama şekl

Evin en çok ses geçiren yeri olan duvarlarda ses yalıtım uygulaması 2 şekilde uygulanabilir. Bunlardan ilki ve dekorasyon anlamında görsel güzellik sunan Süngerdir ve örneği yukarıdaki resimdeki gibidir.

Diğer ses yalıtım yöntemi ise; Odaları ayıran duvar yüzeylerine tek taraflı veya çift taraflı Bariyerli Bondex Süngeri ses yalıtım malzemesi ile uygulanan yalıtım yöntemidir. Uygulama sistemi yukarıdaki gibidir.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.