Hafriyat Çukurları

Kalibrasyon

Planlanmış olan evin, zemin işlerine başlamadan önce inşaat ruhsatında yer alan resmi vaziyet planına göre bir topoğraf tarafından arsadaki aplikasyon noktaları belirlenir ve inşaat çukuru kazıklara işaretlenir.

Tespit edilen boktaların emniyete alınması için zemin işlerinden önce ip iskelesi inşaat çukuru köşelerine tespit edilir. Bunu takiben inşaat çukurunun kazılması sonrasında binanın dış ölçülerini belirleyen köşe ipleri gerilir. Bu iplerin köşe kesişim yerlerinden, çekül kullanılarak, binanın dış köşeleri tespit edilir.

Arazimiz üzerinden mevcut projeye göre oluşturulacak kazı alanlarının kazıkları çakıldıktan sonra; Yüksekliğinde okunması gerekir, çünkü bu ölçü arazinin ölçülmesine yöneliktir. Geometrik düzleme ile kod farkları yatay konumda duran nivo yardımıyla mira üzerinden okunur.İnşaat çukurunun, zemin su oranı ve seçilen temel türü ile ilgili yanlış tahminler, çogu zaman telafisi olmayan teknik ve ekonomik sorunlara yol açar. Özellikle temel yükü nedeniyle tabanın kenarlarından altına dogru kayması ( taban kırılması, zemin kayması ) ile temel gömülmesine ya da kaymasına veya temelde oturmalara yol açabilir. Bunun sonucunda duvarlarda deformasyonlar ve çatlakla sonuçlanan hasarlar oluşur.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.