Beton Sınıfları ve Özellikleri ( Hazır Beton )

Arkadaşlar merhaba, Beton Sınıflarını anlatmadan önce sizlere ilk olarak Beton’un tanımını yapıp daha sonra betonların C20-C30 şeklinde neden ve nasıl sınıflandırıldığını, içerisinde kullanılan malzeme oranlarını ve Basınç Dayanımı hakkında Teknik bilgiler vermeye çalışacağım.

Beton Nedir?

Beton agrega adını verdiğimiz; kum, çakıl, mıcır, taneli mineral malzeme ile onları yapıştıran çimento ve sudan oluşan, zamanla sertleşip dayanım kazanan kompozit bir malzemedir.

Aşağıdaki resimde tamamen Beton malzemesi kullanılarak yapılan bir Betonarme Yapı örneği yer almaktadır.

betonarme yapılar

Çimento, Harç ve Beton terimlerini anlamanız için ve Bu terimlerin birleşimlerini daha iyi anlamanız adınız;

 • Çimento şerbeti (hamuru) =Çimento+su karışımı
 • Harç (çimento harcı) =Çimento+su+kum karışımı
 • Beton =Çimento+su+kum+iri taneli agrega karışımı

Beton içerisinde; çimento iri agregaları birbirine bağlayan, kum ise iri agrega taneleri arasındaki boşlukları dolduran elemanlardır. Çakıl ve kırmataş taneleri betonda iskelet görevi yaparak,dış kuvvetlere karşı koyarlar.

Hazır Beton?

Üretimi yeni yapılan ve Fabrikasyon ürünü olan; daha sertleşmemiş ve şekil verilebilen çimento-su-iri ve ince agrega karışımından oluşur ve Mikser araçları ile inşaat/Şantiye alanına getirilerek hali hazırda kullanılan taze betondur… Katı hale geçip dayanım almış betona sertleşmiş beton denir.

hazır beton

Betonun genel özellikleri

beton sınıfları

 1. İşlenebilir olmalıdır: Taze beton kolay karıştırılmalı ve yerleştirilmeli, karıştırılırken, taşınırken ve yerleştirilirken segregasyona uğramamalıdır.
 2. Mukavemetli olmalıdır: Sertleşmiş beton projede öngörülen mukavemeti değerini sağlamalıdır.
 3. Durabil olmalıdır: Sertleşmiş beton hava, su veya kimyasal çevrenin etkisiyle, don – çözülme, ıslanma, kuruma gibi fiziksel etkiler ve hatta beton iç yapısında agrega ve çimento arasında oluşabilecek reaksiyonlar sonucu beton özelliklerindeki bozulmalara karşı direnç göstermesi gerekmektedir.
 4. Agreganın en büyük tane boyutu donatı durumuna uygun olmalıdır..
 5. Beton hacim sabitliğine sahip olmalı; rötre (büzülme) ve şişme sınırlı olmalı
 6. Geçirimsiz olmalı
 7. Deniz suyuna dayanıklı olmalı
 8. Yüksek sıcaklıklara dayanıklı olmalı
 9. Aşınmaya dayanıklı olmalı

Gibi beton özelliklerine ihtiyaç var ise, bu şekildeki hazır betonların yapımı özel olarak beton santrallerinde bileşimler eklenir. Yani Hazır beton olsa bile kullanım alanlarına göre beton karışım bileşimleri ve ek maddeler ile oluşturulur.Beton Sınıfı ve Özellikleri

Yapılarda en çok kullanılan 3 beton sınıfının; C20-C25-C30 ve C35 beton özellikleri basınç ve dayanımlarına bakarsak;

C20 beton özellikleri

C20 beton günümüzde inşaat sektöründe kullanılan en dayanıksız, güçsüz betondur. C20 betonun 1 santimetrekaresi 200 kiloluk bir yüke dayanabilecek şekildedir. Günümüzün inşaat teknolojisinde bu oran çok düşüktür.

C25 beton özellikleri

C25 betonun, 1 santimetrekaresi 250 kilogram yük taşıma kapasitesine sahiptir. Daha çok maliyeti düşürebilmek adına kullanılan C20 ve C25 betonların yapılarda güvenliği, dayanıklılığı sağlamaktan uzak olduğunu söylemek mümkündür.C30 beton özellikleri

C30 betonun 1 santimetrekaresi 300 kilogram yük taşıyabilecek kapasiteye sahiptir ve özellikle deprem bölgelerinde yapılacak inşaatın betonunun en az C30 olması gerekiyor.

C35 beton özellikleri

C35 beton, günümüzde kullanılan en dayanıklı betonlardandır. C35 betonun 1 santimetrekaresi 325 kiloluk yüke dayanabilecek şekildedir. C35 beton ile yapılan binalar, depreme ve diğer doğal ya da yapay olumsuzluklara, felaketlere dayanma gücü en yüksek yapılardandır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.