Beton Sınıfları ve Özellikleri ( Hazır Beton )

Arkadaşlar merhaba, Beton Sınıflarını anlatmadan önce sizlere ilk olarak Beton’un tanımını yapıp daha sonra betonların C20-C30 şeklinde neden ve nasıl sınıflandırıldığını, içerisinde kullanılan malzeme oranlarını ve Basınç Dayanımı hakkında Teknik bilgiler vermeye çalışacağım.

Beton Nedir?

Beton agrega adını verdiğimiz; kum, çakıl, mıcır, taneli mineral malzeme ile onları yapıştıran çimento ve sudan oluşan, zamanla sertleşip dayanım kazanan kompozit bir malzemedir.

Aşağıdaki resimde tamamen Beton malzemesi kullanılarak yapılan bir Betonarme Yapı örneği yer almaktadır.Çimento, Harç ve Beton terimlerini anlamanız için ve Bu terimlerin birleşimlerini daha iyi anlamanız adınız;

 • Çimento şerbeti (hamuru) =Çimento+su karışımı
 • Harç (çimento harcı) =Çimento+su+kum karışımı
 • Beton =Çimento+su+kum+iri taneli agrega karışımı

Beton içerisinde; çimento iri agregaları birbirine bağlayan, kum ise iri agrega taneleri arasındaki boşlukları dolduran elemanlardır. Çakıl ve kırmataş taneleri betonda iskelet görevi yaparak,dış kuvvetlere karşı koyarlar.

Hazır Beton?

Üretimi yeni yapılan ve Fabrikasyon ürünü olan; daha sertleşmemiş ve şekil verilebilen çimento-su-iri ve ince agrega karışımından oluşur ve Mikser araçları ile inşaat/Şantiye alanına getirilerek hali hazırda kullanılan taze betondur… Katı hale geçip dayanım almış betona sertleşmiş beton denir.Betonun genel özellikleri

 1. İşlenebilir olmalıdır: Taze beton kolay karıştırılmalı ve yerleştirilmeli, karıştırılırken, taşınırken ve yerleştirilirken segregasyona uğramamalıdır.
 2. Mukavemetli olmalıdır: Sertleşmiş beton projede öngörülen mukavemeti değerini sağlamalıdır.
 3. Durabil olmalıdır: Sertleşmiş beton hava, su veya kimyasal çevrenin etkisiyle, don – çözülme, ıslanma, kuruma gibi fiziksel etkiler ve hatta beton iç yapısında agrega ve çimento arasında oluşabilecek reaksiyonlar sonucu beton özelliklerindeki bozulmalara karşı direnç göstermesi gerekmektedir.
 4. Agreganın en büyük tane boyutu donatı durumuna uygun olmalıdır..
 5. Beton hacim sabitliğine sahip olmalı; rötre (büzülme) ve şişme sınırlı olmalı
 6. Geçirimsiz olmalı
 7. Deniz suyuna dayanıklı olmalı
 8. Yüksek sıcaklıklara dayanıklı olmalı
 9. Aşınmaya dayanıklı olmalı

Gibi beton özelliklerine ihtiyaç var ise, bu şekildeki hazır betonların yapımı özel olarak beton santrallerinde bileşimler eklenir. Yani Hazır beton olsa bile kullanım alanlarına göre beton karışım bileşimleri ve ek maddeler ile oluşturulur.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.