Ahşap Karkas Yapı ve Onarımları

İskelet yapı duvarları, taşıyıcı ahşap konstrüksiyon içinde bölücü ve taşıyıcı nitelikte olmayan iskelet dolgu duvarı olarak uygulanır.

  • İskelet dolgusu yapılırken, bu dolgu duvarların katiyen taşıyıcı işlev üstlenmemelerine dikkat edilmelidir

Ahşap konstrüksiyonlar da önceden metal bağlantılar bulunmaz ve genelde tamiratlarında da çelik ya da demir parçalar kullanılmazdı. ( metal parçalar üzerinde oluşacak yoğuşma suyu ahşabın zarar görmesine neden olabilir.) Özgün ahşap iskelet dolgu malzemesi, kuzel Almanya’da brüt tuğla duvar iken; orta ve güney bölgelerde topraktır.

Ahşap malzeme çalıştığı için dolgu malzemesi ile arasında derz oluşumun önüne geçilemez. Üçgen takozlar ( dreikantleisten ) veya yivli ( Nuten ) kirişler bu dolguları sabitlemeli ve istenmeyen hava akımını önlemelidir. Konstrüktif ahşap koruma ( Büyük saçaklar, eksiksiz bir sıvama veya geriden havalandırma kaplamalar) dışarıdan nüfuz edecek suyun yol açacağı hasarları önler.

  • Su geçirmez badanalar ve uzun ömürlü elastik derz dolgular içeri nüfuz edecek nemi hapseder ve bunlar ahşap iskelet hasarlarının ana nedenidir.

d

Toprak dolgulu bölümler, sürekli korunmalı ve zarar gören kısımların tamir edilmesi gerekmektedir.
Zanaat, yapı fiziği ve yapı biyolojisi açısından toprağın avantajları başka malzemeler ile değiştirilmemelidir.

Mantar ve haşerelenme diğer uygulamalara göre daha nadir görülür. Dolgu malzemesi olarak bugüne kadar toprak kadar ideal veya ona eş deger bir malzeme önerilememiştir. Boşlukların örülmesi konstrüksiyonu rijitleştirir ancak bu durum akşap karkas sistemi ilkeleriyle ters düşmektedir ve hafif dolguların depolama kapasitesi bulunmaz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.